W ostatnim czasie człowiek szuka bardziej naturalnych rozwiązań zarówno w lecznictwie, jak i pielęgnacji. Właśnie dlatego coraz częściej słyszy się o wodzie termalnej, jako jednym z najzdrowszych rozwiązań. Jest ona szczelnie zamknięta i chroniona przed działalnością przemysłową czy rolniczą, a do tego nasycona licznymi związkami chemicznymi. Czym zatem jest dokładnie woda termalna i co powinniśmy o niej wiedzieć?

Czym jest woda termalna? 

Wody termalnesą pozyskiwane z bardzo głębokich warstw skał, które znajdują się nawet do kilku tysięcy metrów pod ziemią! Działa ona jak naturalny filtr, a dzięki temu, że każdy region ma odrębną charakterystykę geologiczną, to każdy typ wody termalnej ma unikalny skład. Można uwzględnić tutaj takie minerały i pierwiastki jak wapń, żelazo, potas, magnez, krzem, stront, siarka, wodorowęglany czy ortofosforany. Co więcej, po wydobyciu odznacza się czystością mikrobiologiczną. Dzięki temu ma szerokie zastosowanie w lecznictwie i kosmetologii – zarówno przyczyniają się do leczenia różnych schorzeń dermatologicznych, jak i stosuje się je w celach rekreacyjnych, np. w SPA, czy na basenach termalnych. Jednak, jakie jest dokładnie jej działanie?

Jak działa woda termalna? 

Woda termalna - co warto o niej wiedzieć?Woda termalna jest ceniona przede wszystkim przez osoby borykające się z chorobami dermatologicznymi, w tym łuszczycy czy AZS. Stanowi również świetne rozwiązanie jako tonik w codziennej pielęgnację każdego typu cery. A wszystko to z uwagi na pierwiastki zawarte w wodzie termalnej wykazują się przede wszystkim działaniem:

  • przeciwzapalnym, np. wapń czy lit,
  • przeciwrodnikowym, np. mangan czy fluor,
  • regeneracyjnym, np. krzem czy żelazo,
  • nawilżającym, np. sód czy potas.

Wody termalne w ostatnim czasie cieszą się szczególnym zainteresowaniem. A jak je prawidłowo stosować, aby uzyskać najlepszy efekt?

Jak używać wody termalnej? 

Mówi się, że najlepszym lekarstwem jest zdrowa dieta, ruch i sen w komfortowych warunkach, jakie zapewnia m.in. materac sprężynowy. Jednak jak się okazuje, istnieje wiele dodatkowych czynników, które mogą poprawić stan naszej cery, w tym woda termalna. Można jej używać bezpośrednio na twarz, np. za pomocą aerozolu. Tak naprawdę możemy ją stosować dwa razy dziennie – rano i wieczorem zamiast toniku lub wielokrotnie w ciągu dnia. Dobrym sposobem jest także nasączenie nią wacików lub gazy i nałożenie na twarz na ok. 10 min. Taka maseczka pozwoli zregenerować się całej twarzy. Ważną kwestią jest schłodzenie w lodówce maski z wodą termalną. Niestety, odparowująca warstwa wody termalnej wysusza skórę, dlatego ważne jest nawilżanie.

Nie każdy z nas jej używa, bo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak działa. Jednak niezaprzeczalnie – woda termalna to jedno z najlepszych i najzdrowszych rozwiązań dla skóry.

Przeczytaj także: