Na co dzień mamy do czynienia z dziełami plastycznymi, które przedstawiają konkretne wydarzenia, osoby czy przedmioty. Potocznie mówimy na nie obrazy i znajdziemy je w różnych odsłonach w domu, miejscach publicznych czy muzeach. Mogą być wykonane za pomocą m.in. farb na papierze, płótnie lub desce. Na przełomie wielu wieków żyli mniej lub bardziej wybitni artyści, którzy zostawili po sobie dzieła sztuki, które do tej pory są popularne i wprawiają nas w zachwyt. Do tego typu dzieł zalicza się twórczość Wojciecha Kossaka. 

Kossak w sztuce, czyli o kim tak naprawdę mowa? 

Obrazy Kossaka zachwycają po dziś dzień, a wszystko to z uwagi na stworzenie wielu prac upamiętniających wydarzenia historyczne. Jego twórczość jest niepowtarzalna i bardzo wartościowa. Jednak, o kim tak naprawdę mówimy w przypadku Kossaka? Jak się okazuje, tak naprawdę nazwisko to pojawia się dość często w malarstwie. Jeśli chodzi o poszczególnych artystów, to mamy tutaj do czynienia z:

  • Juliuszem Kossakiem – urodził się w 1824 roku i specjalizował się w malarstwie historycznym – był ojcem Wojciecha Kossaka,
  • Wojciechem Kossakiem – urodził się w 1856 roku i malował w nurcie historycznym oraz batalistycznym,
  • Jerzym Kossakiem – urodził się w 1886 roku i malował głównie w nurcie realizmu – żył w cieniu ojca, którym był Wojciech Kossak,
  • Karolem Kossakiem – urodził się w 1896 roku i malował głównie sceny z końmi oraz fantastyczne czy bajkowe – był bratankiem Wojciecha Kossaka.

Niezaprzeczalnie, najczęściej mamy spotkamy zapierające dech w piersiach dzieła Wojciecha Kossaka. A kim on dokładnie był?

Kim był Wojciech Kossak?

Analizując twórczość Wojciecha Kossaka, a właściwe Wojciecha Horacego Kossaka, warto na początku dowiedzieć się, kim był. Mężczyzna ten pochodził z artystycznej rodzinie krakowskiej i działał jako polski malarz na przełomie XIX i XX wieku. Urodził się 31 grudnia 1856 roku w Paryżu, a zmarł 29 lipca 1942 roku w Krakowie. Swoją drogę artystyczną rozpoczął od malowania kopii obrazów ojca, Juliusza Kossaka, jednak wraz z czasem zaczął tworzyć własne kompozycje. Do pieszych prac zalicza się m.in. “Powrót z polowania”, “Przejażdżka” czy “Wyprawa na niedźwiedzia”. Od 1877 roku, kiedy to namalował “Rekonesans”, postanowił wystawiać swoje prace w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Jeśli chodzi o edukację, to od 1871 roku studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (ówczesna Szkoła Rysunku i Malarstwa), a w roku 1873 wyjechał do Monachium. Wojciech Kossak odbył również ochotniczą służbę wojskową, która zakończyła się egzaminem oficerskim i udał się do Paryża, by dalej zgłębiać tajniki malarstwa. Zadebiutował na paryskiej wystawie, lecz ostatecznie nie podbił francuskiego rynku. Po dziesięciu latach, czyli w 1883 roku powrócił do Krakowa. Pomijając karierę malarską, miał potomstwo:

  • syna – Jerzego Macieja, który poszedł w ślady ojca i został artystą,
  • córkę – Marię Teresę, która była poetka i pisarką,
  • córkę – Magdalenę Annę, która była pisarką.

Jakie są najpiękniejsze obrazy Wojciecha Kossaka?

Obrazy Kossaka - historyczne dekoracje sypialnianeMówi się, że sztuka to pojęcie względne, gdyż jednym z nas może się podobać, a innych przyprawiać o mdłości. Wszystko tak naprawdę zależy od naszego upodobania oraz preferencji. Mimo to każdy z nas jest w stanie obiektywnie stwierdzić, czy coś jest ładne, czy brzydkie. Z uwagi na to, wśród licznych dział Kossaka można wyróżnić kilka najpiękniejszych obrazów. Wśród nich wyróżnia się:

  • “Wesele krakowskie”,
  • “Postój ułanów na śniegu”,
  • “Oddział ułanów”,
  • “Autoportret z koniem na polowaniu”,
  • “Autoportret własny z paletą”,
  • “Żołnierz i dziewczyna przed Belwederem”,
  • “Portret Marii Zandbang”,
  • “Studium dziewczyny”.

Nic zatem dziwnego, że reprodukcje tych obrazów są chętnie wybierane i odnajdują się w tradycyjnych wnętrzach kultywujących polskie tradycje.

Najlepsze dekoracje do sypialni

Sypialnia to miejsce, w którym chcemy wypocząć. Nic dziwnego, że głównym elementem są łóżka Hilding oraz materace lateksowe, które gwarantują zdrowy sen. Ich odpowiednie dopasowanie do potrzeb użytkownika sprawia, że czujemy się wypoczęci. Oznacza to, że sypialnia pełni głównie funkcję wypoczynkową, lecz wielu z nas lubi się tutaj zrelaksować i wyciszyć. Oznacza to, że liczy się tutaj także jej wygląd, na który wpływają dekoracje. W zależności od ich rodzaju czy ilości mogą pomóc stworzyć unikalne wnętrze. Do najlepszych elementów dekoracyjnych można zaliczyć:

  • dywan, koce i poduszki dekoracyjne,
  • rośliny i donice,
  • figurki i ozdoby,
  • świece zapachowe i świeczniki,
  • lustra.

Wielu z nas nie wyobraża sobie sypialni bez różnego rodzaju osób na ściany. Do nich zaliczyć można m.in. obrazy mniej lub bardziej znanych artystów. A czy obrazy historyczne również się tutaj sprawdzą?

Obrazy Kossaka w sypialni

Wybierając obraz do wnętrza, musimy kierować się kilkoma ważnymi kwestiami. W pierwszej kolejności należy uwzględnić styl oraz gamę kolorystyczną. Powinna być ona spójna z sypialnią, przez co stworzy unikalny klimat. Oprócz tego liczą się jego wymiary czy kształt. Obrazy Kossaka świetnie sprawdzą się w sypialni w stylu retro bądź vintage, jednak w zależności od wykorzystanych elementów, odnajdą się także w stylu klasycznym. W ten sposób mogą nadać zupełnie innego charakteru wnętrza.

Obrazy stanowią wspaniały element dekoracyjny w domu, gdyż podkreślają jego charakter oraz wzbudzają zachwyt. Mamy możliwość kupienia kopii lub oryginału, a zależy to od naszego budżetu.

Przeczytaj także: