Współczesna medycyna rozwija się w szalonym tempie. Poznajemy coraz to nowsze i bardziej skuteczne leki, przez co możemy zacząć terapię wielu chorób, które związane są z fizycznym aspektem organizmu lub psychiką. Jednak znajdziemy także wielu zwolenników medycyny naturalnej, która opiera się m.in. na olejkach eterycznych.

Czym są olejki eteryczne?

Naturalne olejki eteryczne stanowią lotne mieszaniny organicznych związków chemicznych, w tym estrów, eterów, aldehydów czy ketonów. Występują w różnych częściach roślin, w tym w nasionach, korzeniach, kwiatach, owocach, liściach czy korze. Najczęściej otrzymywane są z suszonych bądź świeżych roślin metodą destylacji z parą wodną lub hydrodestylacji. Mogą być stosowane na trzy sposoby:

  • miejscowo na skórę – w maściach, kremach czy żelach,

  • wdychanie – inhalacja z zastosowaniem inhalatora,

  • aromaterapii.

Aromaterapia zaliczana jest do medycyny naturalnej, która opiera się na zastosowaniu leczniczych i terapeutycznych właściwości olejków eterycznych. Stanowi skuteczną metodę w profilaktyce i leczeniu wielu schorzeń, a także znacząco poprawia komfort życia. Co więcej – korzystnie wpływa na równowagę wewnętrzną organizmu.

Olejki eteryczne – dla kogo?

Kto powinien stosować olejki eteryczne?Zanim kupimy olejki eteryczne, musimy się dokładnie zastanowić, kto i w jakiej sytuacji może je stosować. Na ten temat wiele mogą nam powiedzieć właściwości danego olejku. Z uwagi na to, można podzielić je na:

  • olejki eteryczne na katar, kaszel, zatoki czy inne infekcje górnych dróg oddechowych – np. olejek anyżowy, sosnowy czy tymiankowy,

  • olejki eteryczne na przeziębienie – np. olejek cynamonowy, rozmarynowy czy imbirowy,

  • olejki eteryczne o działaniu uspokajającym i relaksującym – np. olejek lawendowy, bergamotowy czy różany,

  • olejki eteryczne pobudzające i energetyzujące – np. olejek goździkowy, rozmarynowy czy z mięty pieprzowej,

  • olejek eteryczny na przygnębienie i depresję – np. olejek z drzewa różanego, olejek z szałwii muszkatołowej czy olejek bergamotowy.

Jak bezpiecznie używać olejków eterycznych?

Wydawać by się mogło, że olejki eteryczne stosowane m.in. do aromaterapii są całkowicie bezpieczne. Jednak to nie do końca prawda, gdyż podczas ich stosowania należy przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa. Uwzględniają one takie kwestie, jak:

  • rozcieńczanie olejków – należy to zawsze robić przed ich nałożeniem na skórę,

  • stosowanie odpowiednich proporcji – obejmuje ro uwzględnienie właściwej ilości kropel na daną objętość wody lub innego oleju,

  • nienadużywanie olejków – są one bezpieczne tylko wtedy, gdy używamy ich z głową,

  • wybieranie tych olejków, które mają podaną nazwę botaniczną – w ten sposób mamy świadomość tego, jaki rodzaj i gatunek rośliny został wykorzystany,

  • sprawdzanie przeciwwskazań – wbrew pozorom, nie wszystkie olejki eteryczne są dla każdego.

Bezpieczna aromaterapia to skuteczna aromaterapia. Właściwe wykorzystanie prozdrowotnych właściwości olejków eterycznych pozwoli na poprawę zdrowia ciała, umysłu oraz ducha. Nic zatem dziwnego, że różnego rodzaju dyfuzory są przez nas chętnie stosowane w biurach, salonach czy łazienkach. Jednak coraz więcej osób umieszcza je także w sypialni. Dlaczego?

Czy olejki eteryczne pomagają w bezsenności?

Bezsenność to stan, w którym występują trudności zarówno w zakresie zasypiania, jak i utrzymania wysokiej jakości wypoczynku. Kwestię tę można rozwiązać na wiele sposobów, w tym poprzez aromaterapię za pomocą takich olejków eterycznych, jak olejki lawendowe, różane czy z drzewa sandałowego. Mają one właściwości uspokajające, relaksujące i odprężające, przez co wyciszają, a także ułatwiają zasypianie. Jednak nie tylko olejki eteryczne mogą zadbać o zdrowy sen! W dużej mierze pomóc mogą akcesoria sypialniane, takie jak koce dekoracyjne, które dbają o jeszcze większy komfort termiczny, a także:

  • kołdra,

  • poduszka,

  • pościel,

  • stelaż,

  • prześcieradło.

Jednak najważniejszym elementem wyposażenia łóżka jest odpowiednio dopasowany do użytkownika materac. Produkt ten poprzez swoje unikalne właściwości oraz budowę jest w stanie zagwarantować najlepsze wsparcie dla kręgosłupa i sylwetki użytkownika. Warto jednak zaznaczyć, że musi zostać wybrany na podstawie osobistych potrzeb i preferencji użytkownika.

Nikt nie może nam zabronić korzystać z dóbr natury. Należy mieć jednak świadomość, że olejki eteryczne stosowane przede wszystkim w aromaterapii są skuteczne tylko wtedy, gdy wybierzemy odpowiedni rodzaj olejku oraz uwzględnimy jego właściwości czy przeciwwskazania.

Przeczytaj także: