Niegdyś ludzie nie mieli wyboru. Jeżeli zmagano się z wadą wzroku, jedynym rozwiązaniem były okulary, na których zakup nie każdego też było stać. W dzisiejszych czasach możemy za to sami zdecydować, co będzie dla nas korzystniejsze i wygodniejsze – okulary czy soczewki. Między tymi opcjami występują jednak pewne różnice, przez które wiele osób zastanawia się, jakie rozwiązanie jest faktycznie lepsze. Na szczęście z pomocą przychodzi ten artykuł, w którym dowiesz się wszystkiego na temat okularów oraz soczewek.
Okulary jako tradycyjne rozwiązanie
Choć obecnie soczewki cieszą się naprawdę dużą popularnością, wiele osób nadal korzysta z klasycznego rozwiązania, jakim są okulary. Z czego to wynika? Z pewnością z przyzwyczajenia związanego z wieloletnim noszeniem okularów, które dotyka w szczególności osoby starsze oraz w średnim wieku. Ta część społeczeństwa niekoniecznie lubi zmiany, a tym bardziej innowacyjne nowinki, do których trzeba się ciągle dostosowywać. Preferuje ona sprawdzone rozwiązania, które nie wiążą się z żadnym ryzykiem. Tak też więc jest w przypadku okularów – osoby starsze noszą je praktycznie przez całe życie, dlatego też nie mają ochoty, aby cokolwiek w tej kwestii zmieniać. Ponadto uważają one, że okulary to jedyne słuszne i zdrowe rozwiązanie. Pytanie “co wybrać” nie stanowi dla nich żadnego problemu. Oczywiście, że okulary! Owszem, mają one sporo zalet, lecz niestety posiadają także pewne minusy.
Zalety okularów
Okulary to przede wszystkim sprawdzone rozwiązanie, które niewątpliwie koryguje każdą wadę wzroku. Główną korzyścią jest oczywiście możliwość samodzielnego dobrania kształtu oprawek. Poza tym założenie okularów wymaga jedynie umieszczenia ich na nosie i uszach. Nie jest to ani ciężkie, ani trudne. Jest za to dużo bardziej higieniczne od dotykania oczu podczas aplikacji soczewek kontaktowych. Noszenie oprawek wiąże się zatem z większą wygodą w takich warunkach jak podróż, gdy nie istnieje możliwość umycia rąk. Okulary możemy zdjąć dosłownie wszędzie i w każdej chwili. Ponadto nie wymuszają zakupu dodatkowych produktów tak jak w przypadku soczewek. Oprawki i szkła to zresztą jednorazowy wydatek, pod warunkiem że ich nie zniszczymy lub nie pogorszy nam się wada wzroku. Zaletą okularów jest również to, że mogą one chronić oczy przed czynnikami zewnętrznymi, np. przed kurzem czy innymi zanieczyszczeniami. Ponadto dobrze dobrane oprawki potrafią skorygować mankamenty i uwypuklić pożądane cechy – nierzadko twarz wygląd przy nich o wiele atrakcyjniej.
Wady okularów
Noszenie okularów nie jest niestety wolne od wad i pod niektórymi względami soczewki stanowią o wiele korzystniejsze rozwiązanie. Często są one powodem kompleksów, gdyż mogą nie współgrać z rysami twarzy. Szczególny problem stanowią jednak u dzieci, które po prostu nie chcą nosić okularów i stawiają im opór. Poza tym noszenie oprawek nie zawsze wiąże się z wygodą – mogą on uciskać nos oraz uszy, zsuwać się, a także być utrudnieniem przy uprawianiu niektórych dyscyplin sportowych oraz wykonywaniu wybranych zawodów. Posiadając okulary, należy również pamiętać o ich czyszczeniu, gdyż brudne szkła mają niekorzystny wpływ na nasz wzrok. Dużą wadą okularów jest także to, że nie są one odporne na zmienne warunki pogodowe. Pole widzenia może być zasłonięte lub zamazane w wyniku opadów lub zaparowanych szkiełek.
Zalety soczewek kontaktowych
Soczewki kontaktowe są tak popularne ze względu na swoją niemałą ilość atutów. Przede wszystkim o wiele lepiej korygują wadę wzroku, gdyż są cienkie, przezroczyste i nakładamy je bezpośrednio na powierzchnię rogówki, w konsekwencji czego zapewniają dobrą widoczność. Nie zniekształcają one obrazu tak, jak może się to dziać w przypadku okularów. Poza tym są one praktycznie niewidoczne i nie przekłamuj rozmiaru oczu. Nie kolidują też z makijażem, fryzurą czy ubiorem. Noszenie soczewek to tak naprawdę sama wygoda – dobrze dobrane szkła kontaktowe pozwalają wręcz zapomnieć o wadzie wzroku. Kiedy już opanuje się proces ich zakładania i wyjmowania z oka, stosowanie ich wydaje się banalne proste. Nie kolidują one więc z żadną aktywnością fizyczną czy wykonywaną pracą. Problemu nie stanowią także warunki pogodowe. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć soczewki kontaktowe z okularami przeciwsłonecznymi czy goglami narciarskimi.
Wady soczewek kontaktowych
Choć soczewki posiadają naprawdę sporo zalet, ich noszenie wiąże się jednak z kilkoma mankamentami. Trudności mogą pojawić się przede wszystkim podczas ich zakładania oraz zdejmowania – nie są więc dobrym rozwiązaniem dla każdego, a zwłaszcza dla osób, które szybko tracą cierpliwość. Ich aplikacja wymaga również czystych rąk. Poza tym zawsze istnieje ryzyko wystąpienia infekcji ze względu na bezpośredni kontakt soczewki oraz dłoni z okiem. Niestety noszenie szkieł kontaktowych nie wiąże się z jednorazowym wydatkiem, tak jak wygląda to w przypadku okularów. Należy kontrolować ich datę ważności oraz pamiętać o ich regularnym zakupie. Ponadto noszenie soczewek wymaga zaopatrzenia w dodatkowe akcesoria, takie jak specjalny płyn czy pojemnik do przechowywania szkieł. Co więcej, tego typu rozwiązanie wiąże się z koniecznością odbywania częstszych wizyt u okulisty. Soczewki nierzadko także wysuszają oraz podrażniają oczy. Ich dłuższe noszenie może przyczynić się do odczuwania dyskomfortu i zmęczenia. W soczewkach nie wolno również spać. Aby jednak zadbać o dobrą jakość swojego wypoczynku, warto wyposażyć się w wygodny materac. Pod tymi linkami: https://abcsnu.pl/, https://abcsnu.pl/41-materace-180×200 z pewnością znajdziesz dla siebie idealny produkt. Natomiast tutaj https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Podzial-ze-wzgledu-na-twardosc odszukasz informacje na temat doboru odpowiedniej twardości materaca.
Soczewki czy okulary – co lepiej wybrać?
Każde z powyższych rozwiązań ma swoje mocne i słabe strony. Pozostaje jedynie pytanie: która metoda korekcji oczu jest zdrowsza i korzystniejsza? Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnego przypadku. Okulary będą lepszym wyborem dla osób, które borykają się z takimi dolegliwościami jak zespół suchego oka lub nie są w stanie zapewnić wysokiego poziomu higieny. Nie da się jednak zaprzeczyć, iż soczewki górują nad okularami w kwestii precyzji korekcji wady. W wielu przypadkach wiążą się one również z większym wydatkiem. Dlatego też sami powinniśmy zdecydować, jakie rozwiązanie będzie dla nas lepsze.