Niezwykle popularnym, ale wzbudzającym wiele kontrowersji tematem są pasożyty ludzkie. Szacuje się, że znaczna część naszej populacji jest nosicielem lub żywicielem jakiegoś pasożyta. Niestety, wciąż wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, czym one są oraz w jakim momencie dochodzi do zakażenia. A na czym polega ich wykrywanie oraz leczenie?
Czym są pasożyty ludzkie?
Pasożyty do życia i zdobywania pokarmu wykorzystują inny organizm – tzw. żywicieli. W przypadku ludzi dzieli się je na wewnętrzne i zewnętrze. A czym zarażamy się najczęściej? Oto 6 przykładów, które każdy z nas powinien znać!
Glista ludzka
Powszechny i niebezpieczny pasożyt, którym możemy zakazić się poprzez spożycie jaj znajdujących się na nieumytych warzywach i owocach. Dostają się one tam wraz z wodą gruntową zanieczyszczoną fekaliami. Zakażenie nie daje specyficznych dolegliwości, a masowa inwazja doprowadza do zapalenia wątroby, niedrożności jelit czy zapalenia płuc.
Lamblia
Do zakażenia dochodzi w momencie spożycia cyst znajdujących się na niemytych owocach. Najczęściej powoduje on kurczowe bóle brzucha i brzucha, a także zmęczenie. To dość powszechny pasożyt, którym bardzo łatwo można się zakazić. Jednym z groźniejszych powikłań nieleczonej lambliozy może być niedokrwistość czy choroba Whipple’a.
Owsiki
Owsiki nie są groźne, jednak ich obecność powoduje świąd w okolicy odbytu, który jest trudny do wytrzymania. Dolegliwości nasilają się w porze snu, co w wielu sytuacjach doprowadza do zaburzeń snu lub bezsenności. Pasożyty te dość szybko się rozprzestrzeniają, gdyż w czasie drapania jaja przenoszą się pod paznokcie.
Tasiemce
Najczęściej do zakażenia dochodzi tasiemcem nieuzbrojonym, uzbrojonym oraz bąblowcem, który jest najgroźniejszy z nich wszystkim. Po przedostaniu się przez światło jelita wędrują do narządów wewnętrznych. Tworzą tam stale powiększające się torbiele, będące szczególnie niebezpieczne w przypadku zagnieżdżenia się pasożyta w mózgu.
Kleszcze
Kleszcze to powszechne pasożyty żywiące się naszą krwią. Można je spotkać w lesie, na łąkach czy w ogrodzie. Po zlokalizowaniu kleszcza należy jak najszybciej go usunąć. Najprawdopodobniej pojawi się w tym miejscu niewielkie zaczerwienienie. W przypadku kleszcza przenoszącego bakterie wywołujące boreliozę występuje rumień wędrujący.
Wszy
Mogą być groźne z uwagi na przenoszenie groźnej choroby bakteryjnej, jaką jest dur plamisty. Powszechnym objawem jest świąd, który wynika z ukąszeń. Do ich przeniesienia się wystarczy, że osoba zdrowa zetknie się głową z osobą zakażoną. Sama walka z wszami jest dość łatwa, gdyż wymaga przede wszystkim zachowanie higieny.
Jak wykryć obecność pasożytów?
Osoby zakażone pasożytami mogą odczuwać szereg objawów, takich jak bóle brzucha, nudności, ciągłe uczucie zmęczenia, kaszel czy utrata masy ciała. Nie zawsze pozwalają one na postawienie jednoznacznej diagnozy, dlatego w czasie konsultacji lekarz wystawia skierowanie na odpowiednie badania diagnostyczne. Może to być:
- badanie mikroskopowe kału – pozwala na stwierdzenie obecności jaj, cyst czy fragmentów pasożytów, a dla uzyskania wiarygodnego wyniku najlepiej pobrać 3 próbki kału w odstępie 2-3 dni,
- test immunoenzymatyczny – umożliwiają potwierdzenie obecności antygenów pasożyta w kale,
- testy molekularny – gwarantuje wykrycie materiału genetycznego pasożytów (DNA/RNA) oraz identyfikację patogenu z krwi, osocza czy kału,
- badanie serologiczne z krwi – polega na wykryciu obecności przeciwciał, które wytwarza nasz organizm w czasie walki z pasożytem.
Na czym polega leczenie chorób pasożytniczych?
W przypadku potwierdzenia zakażenia pasożytami stosuje się specjalistyczne leki, które wydawane są głównie z przepisu lekarza wraz z odpowiednio ustaloną dawką. W przypadku owsików czy glisty ludzkiej najczęściej stosuje się pyrantel lub mebendazol. Natomiast przy zakażeniach pierwotniakami oraz tasiemcami warto postawić na dodatkowe wsparcie. Pomocne tutaj będą wyciągi ziołowe zawierające m.in. czosnek, imbir, tymianek, koper włoski czy szałwię, które tworzą niekorzystne środowisko dla pasożytów jelitowych. Ponadto warto ograniczyć cukier w diecie, a także pszenicę czy mleko. Wiele chorób pasożytniczych wiąże się z gorszym samopoczuciem. Właśnie dlatego warto zadbać o odpowiednio skomponowane łóżko. Składa się ono z licznych akcesoriów sypialnianych, które są dostępne na https://abcsnu.pl/. Jednak za najważniejszy element naszego miejsca do spania jest materac. To właśnie on gwarantuje nam zdrowy sen, odpowiadający za prawidłową regenerację organizmu pod kątem fizycznym i psychicznym. W ofercie znajdziemy wiele modeli, dlatego warto zapoznać się z poradnikiem https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Rodzaje-materacy. W ten sposób będziemy wiedzieć, jaki produkt będzie idealnie dopasowany do naszych osobistych potrzeb i preferencji. Nie zapominajmy także o odpowiednim rozmiarze https://abcsnu.pl/38-materace-120×200, dzięki któremu będziemy mieć wystarczająco dużo miejsca.
Nie zaleca się profilaktycznego odrobaczania, gdyż leki przeciwpasożytnicze stosuje się tylko w przypadkach potwierdzonych zakażeń lub gdy któryś z domowników choruje. Możemy jednak ustrzec się przed pasożytami – wystarczy tylko zadbać o zasadach higieny, myciu rąk czy warzyw i owoców. Warto także unikać wody, mięsa oraz ryb z nieznanych źródeł.