Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest codzienne nawadnianie organizmu. Wypicie odpowiedniej ilości wody czy innych płynów sprawia, że nasz organizm jest zdrowy, a samopoczucie dużo lepsze. Nasze ciało w znacznej większości składa się właśnie z wody, co czyni odpowiednie nawodnienie niezbędnym elementem prawidłowego funkcjonowania wszystkich naszych narządów i układów. Wiele osób nie przywiązuje większej uwagi do nawadniania organizmu i muszą oni codziennie zmagać się z tego konsekwencjami. Jak zadbać o nawodnienie organizmu na co dzień? Tego dowiesz się z poniższego organizmu, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim!
Konsekwencje braku nawadniania organizmu – poznaj je!
Brak odpowiedniego codziennego nawadniania organizmu może mieć bardzo przykre i poważne konsekwencje. Oto kilka najczęściej spotykanych:
1. Zmęczenie i spadek energii
Nawodnienie organizmu odgrywa istotną rolę, jeśli chodzi o poziom zmęczenia i spadek energii w ciągu dnia. Brak wody może powodować bardzo duże uczucie zmęczenia, senność i ogólny spadek wydajności zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Jeśli wody w organizmie jest mało, to zmniejsza się również przepływność krwi, spowalnia się przemiana materii, a układ naczyniowo-sercowy jest mocno obciążony, dlatego też organizm jest bardziej zmęczony.
2. Problemy trawienne
Nie każdy wie o tym, że woda jest niezbędnym elementem poprawnego trawienia pokarmów. Dlatego, kiedy nie dostarczamy jej wystarczająco do organizmu, to pojawiają się problemy z układem trawiennym, które mogą się objawiać licznymi zaparciami, wzdęciami czy ogólnym dyskomfortem po zjedzonym posiłku.
3. Zaburzenia koncentracji
Odpowiednie nawodnienie organizmu dotyczy również mózgu, który odpowiedzialny jest za wiele procesów, które dzieją się w naszym organizmie. Jeśli będziesz pić niewystarczająco dużo w ciągu dnia, to Twoja pamięć i koncentracja mogą się znacznie pogorszyć. Możesz odczuwać również trudności w skupieniu się na wykonywaniu danej czynności czy mieć kłopoty z podejmowaniem jakichś decyzji.
4. Bóle głowy
Jeśli na co dzień doskwierają Ci duże bóle głowy, które nie chcą przejść nawet po zażyciu środków przeciwbólowych, to koniecznie zacznij pić więcej wody, ponieważ może właśnie tutaj jest problem. Brak nawodnienia może prowadzić do bólu głowy, a nawet to ataków migrenowych, które mogą bardzo uprzykrzyć życie. Dokładniej pisząc, to woda odpowiedzialna jest za prawidłowy przepływ krwi w mózgu, a dodatkowo za dostarczanie składników odżywczych właśnie do głowy.
5. Pogorszenie stanu skóry
Twoja skóra jest sucha, mało elastyczna, pojawiają się na niej zmarszczki oraz inne problemy dermatologiczne? Zacznij pić wodę! Odpowiednie nawodnienie organizmu ma bezpośredni wpływ na zdrowy wygląd Twojej skóry, z czego tak niewiele osób zdaje sobie sprawę!
Musisz pamiętać, że każda osoba może trochę inaczej reagować na brak odpowiedniej ilości wody w organizmie. Jedni będą mieć wszystkie powyższe dolegliwości, a inni tylko jedną z nich lub wcale. Należy obserwować swoje ciało, bo tylko dzięki temu, będziesz wiedzieć, czy pijesz prawidłową ilość płynów dziennie.
Ile wody należy pić dziennie?
Zalecana ilość spożycia wody w ciągu doby może znacznie się od siebie różnić u kilku osób. Jest to spowodowane różnicami w ich wieku, aktywności fizycznej i ogólnych potrzeb. Zdaniem ekspertów przyjmuje się, że na jeden kilogram masy ciała, należy wypić około 0,02 litra wody. Dlatego większość dorosłych i zdrowych ludzi powinno wypić około dwóch litrów wody dziennie. Jeśli prowadzisz intensywne życie, a codzienny trening jest Twoją rutyną, to powinieneś dostarczać swojemu organizmowi nawet 4-5 litrów wody na dzień! Płyny, które zaliczają się do nawodnienia organizmu, to nie tylko woda, ale również herbaty, napoje gazowane typu zero czy soki. Jednak do tego rodzaju nawodnienia nie można zaliczyć kawy!
Jak pić więcej wody w ciągu dnia?
Niektóre osoby, które postanawiają, że zaczną pić więcej wody dziennie, bardzo szybko się do tego zrażają, a jest to spowodowane wieloma czynnikami. Po pierwsze, wodę należy wprowadzać do swojego organizmu stopniowo i niewłaściwe jest wypicie 500 mililitrów na raz, ponieważ bardzo szybko skończy się to częstym chodzeniem do toalety. Po drugie, niektóre osoby nie są w stanie przełknąć zwykłej wody, ponieważ jest ona dla nich bez smaku, lub wręcz przeciwnie. W takim przypadku śmiało można, dodać do wody jakieś dodatki, np.:
- owoce – truskawki, pomarańczę, cytrynę, borówki, maliny. Puszczą one delikatny sok do wody i tym samym zmienią smak tego mało wyrazistego płynu na lepsze.
- warzywa – świetnym pomysłem jest dodanie do wody ogórka, który również w większości składa się z wody. Zmieni on delikatnie smak wody i będzie ona znacznie smaczniejsza dla niektórych osób.
- zioła – do wody można dodać również zioła, np. świeżą miętę, której listki sprawią, że przezroczysty płyn będzie miał orzeźwiający smak.
Pamiętaj, aby butelkę, szklankę czy dzbanek z wodą mieć zawsze w zasięgu wzroku, ponieważ w ten sposób, będziesz pamiętać o jej piciu!
Woda ma również pozytywny wpływ na sen, dlatego naprawdę warto ją pić. Na zdrowy odpoczynek dużą moc ma również łóżko, na którym śpimy. Wybierz jeden z naszych materacy 80×200 cm, które znajdziesz pod tym linkiem: https://sennamaterace.pl/107-materace-80×200. Zapewniamy, że Twój sen z całą pewnością zmieni się na lepsze! Więcej o tym, co jeszcze ma wpływ na jakość Twojego snu, przeczytasz na stronie: https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/9_czynniki-ktore-maja-wplyw-na-jakosc-snu. Serdecznie zapraszamy!