Jeszcze kilkanaście lat temu wzięcie ślubu w plenerze kojarzyło się jedynie z amerykańskimi filmami. Jednak od pewnego czasu, pary młode coraz częściej się na to decydują i zawierają związek małżeński w przepięknych lokalizacjach. O czym warto pamiętać rozważając tę formę ślubu? Czy w plenerze można wziąć ślub kościelny czy jedynie cywilny? Jakie są najważniejsze wady i zalety ceremonii tego rodzaju?

Ślub cywilny, a ślub kościelny

Przed podjęciem decyzji o organizacji ślubu w plenerze, konieczne jest wybranie formy zawarcia związku małżeńskiego. Zdecydowanie łatwiejsze jest zorganizowanie na świeżym powietrzu ślubu cywilnego. Ceremonia kościelna wymaga cierpliwości i załatwienia wielu pozwoleń. Jednak piękno przeżycia swojego ślubu w otoczeniu natury i wyjątkowość takiego wydarzenia sprawiają, że warto postarać się o zrealizowanie wszystkich wymaganych formalności.

  • Ślub cywilny – w 2015 roku znowelizowano ustawę o aktach stanu cywilnego. Od tego czasu zorganizowanie cywilnego ślubu plenerowego jest bardzo proste. Wystarczy udać się do urzędu, ustalić datę, złożyć pisemny wniosek oraz zapewnienia. Konieczne jest też uregulowanie kosztów. Aby uzyskać pozwolenie, planowane miejsce musi pozwalać na zachowanie odpowiedniej powagi, bezpieczeństwa uczestników i uroczystej formy całego wydarzenia. Niezbędne jest też umieszczenie w widocznym miejscu godła. Tylko niespełnienie tych warunków może być przyczyną decyzji odmownej.
  • Ślub kościelny – aby wziąć ślub kościelny w plenerze, trzeba uzyskać pozwolenie władz kościelnych. Jest to dość skomplikowana procedura, a wniosek musi zostać dobrze uargumentowany. Powody muszą zostać uznane za ważne, a względy estetyczne nie są wystarczające. Zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego, zgodę wydaje ordynariusz – czyli biskup lub proboszcz.

Koszty ślubu w plenerze

Ślub w plenerze - za i przeciwUstalając datę ślubu i składając wniosek w urzędzie, konieczne jest dokonanie opłaty o wysokości 84 zł. Jest to należność za sporządzenie samego aktu małżeństwa. Po otrzymaniu zgody (co bardzo często ma miejsce bezpośrednio po wypełnieniu wniosku), należy zapłacić 1000 zł za odbycie się ceremonii poza budynkiem urzędu. W przypadku ślubu kościelnego nie istnieje określony cennik. Z reguły opłata wynosi “co łaska”. Zawsze jednak warto zapytać o to proboszcza.

Jednak zdecydowanie ważniejszą kwestią związaną z kosztami jest organizacja samej imprezy weselnej. Na ten aspekt wydarzenia trzeba przeznaczyć zdecydowanie większą część budżetu niż na samą organizację zaślubin. Sporym wydatkiem są też zawsze miejsca noclegowe, które pary młode wynajmują dla gości przyjeżdżających z daleka – w szczególności gdy wybierają luksusowe apartamenty, a nie pobliskie pokoje z wygodnymi materacami – takimi, jak te dostępne w sklepie https://sleepinghouse.pl/164-materace-100×190-cm, w których goście mogą odpocząć po zabawie. Nie warto więc zbytnio przejmować się samymi kosztami ślubu w plenerze, gdyż wcale nie są one ogromne.

Ślub w plenerze – o czym nie można zapomnieć?

Jakie są najważniejsze porady dotyczące organizacji idealnego ślubu w plenerze?

  • Pogoda – decydując się na organizację ślubu plenerowego, zawsze należy mieć na uwadze plan B. Nigdy nie wiadomo kiedy pogoda pokrzyżuje misternie przemyślany plan. W przypadku niewielkiego deszcze pary młode często decydują się po prostu na skorzystanie z parasolek. Jednak zdarzają się sytuacje, w których całą ceremonię trzeba na ostatnią chwilę przenieść w inne miejsce.
  • Lokalizacja – najlepszym rozwiązaniem jest zorganizowanie ślubu plenerowego w pobliżu sali weselnej. Coraz częściej właściciele takich miejsc przygotowują w tym celu wyznaczone miejsce w ogrodzie czy altanę, które można łatwo udekorować.
  • Transport – jeśli miejsce ślubu jest inne niż lokalizacja wesela, należy zapewnić gościom transport.
  • Miejsca dla gości – goście najczęściej siedzą na drewnianych krzesłach, ustawionych w kilku rzędach. Z reguły jednak część gości podczas uroczystości musi stać – w szczególności dotyczy to dużych rodzin. Wtedy osoby starsze powinny mieć zapewnione miejsce siedzące!
  • Czas trwania – ślub cywilny organizowany w plenerze, podobnie jak w urzędzie, trwa około 15 minut. Czas może się wydłużyć w przypadku modyfikowania przysięgi.
  • Stolik dla urzędnika – bez względu na lokalizację, zawsze należy zapewnić stół dla urzędnika, godło i krzesła dla pary młodej i świadków.
  • Oprawa muzyczna – jest bardzo ważna i nadaje uroczystości niepowtarzalnego klimatu.

Jak udekorować miejsce uroczystości?

Ślub w plenerze to okazja do stworzenia niepowtarzalnego wydarzenia, jak z bajki. Lokalizacje na świeżym powietrzu stwarzają praktycznie nieograniczone możliwości dekoratorskie. Warto współpracować z doświadczonym podwykonawcą, który wykreuje romantyczną przestrzeń.

Najczęściej za urzędnikiem umieszcza się łuk przyozdobiony kwiatami. W sezonie 2023 prym pełniła gipsówka, która urozmaicała wiele uroczystości ślubnych. Potrzebne są też dodatki umieszczone na stole urzędnika, a wiele par decyduje się na biały dywan, po którym panna młoda przyjdzie na miejsce zaślubin.

Ciekawym pomysłem może być zaplanowanie ceremonii w godzinach wieczornych i stworzenie dekoracji światłem. Może to okazać się szczególnie atrakcyjne wówczas, gdy ślub odbędzie się w klimatycznej altanie. Z reguły ślub plenerowy wymaga mniejszych kosztów dekoracji niż np. ceremonia odbywająca się w kościele. Same okoliczności przyrody tworzą niezapomnianą atmosferę.

Ślub w plenerze to ciekawy wybór dla par, które urządzają nowoczesne, niestereotypowe wesele. Jest rozwiązaniem idealnym na miesiące letnie, w których zawarcie związku małżeńskiego może odbyć się w słoneczny dzień, w otoczeniu przepięknych kwiatów i zieleni.