Sen i cykl menstruacyjny to dwa niezwykle ważne aspekty, które wpływają na zdrowie kobiety. Jak się okazuje – w wielu przypadkach wzajemnie oddziałują na siebie. Warto zatem wiedzieć, że różne fazy cyklu menstruacyjnego mogą powodować zmiany wpływające na jakość snu. Przekłada się to z kolei na samopoczucie i zdrowie ogólne w trakcie cyklu. A jak kwestie te wpływają na życie kobiety oraz w jaki sposób są powiązane? Oraz czy istnieją sposoby na poprawę jakości snu?
Fazy cyklu menstruacyjnego a zdrowy sen
Niezaprzeczalnie fazy cyklu menstruacyjnego mogą wpływać na jakość snu. Ten z kolei przekłada się na nasze samopoczucie w ciągu dnia oraz funkcjonowanie zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. A jak poszczególne fazy oddziałują na zdrowy sen?
Faza menstruacyjna
W czasie miesiączki kobiety niezwykle często doświadczają bólów brzucha, napięcia i obniżenia energii. Co więcej, hormony, takie jak progesteron i estrogen, mogą wpływać na zdolność organizmu do regulacji temperatury. Oba te czynniki często prowadzą do trudności w zasypianiu oraz przyczyniać się do budzenia w nocy, co pogarsza jakość snu.
Faza folikularna
Po okresie menstruacyjnym rozpoczyna się faza folikularna, gdzie poziom estrogenów rośnie. Może to skutkować zwiększoną energią i lepszym samopoczuciem, co bez dwóch zdań korzystnie wpływa na sen.
Owulacja
W okresie owulacji poziomy estrogenów osiągają szczyt, co może wpływać na lepsze samopoczucie i zwiększoną energię. Jednakże, u niektórych kobiet mogą wystąpić zmiany nastroju, które przekładają się na jakość snu.
Faza lutealna
W fazie lutealnej estrogeny zmniejszają się, a progesteron wzrasta. To może prowadzić do zmęczenia oraz zwiększonego uczucia senności. Jednocześnie mogą wystąpić dolegliwości, takie jak bóle piersi czy napięcie przedmiesiączkowe, które negatywnie wpływają na sen.
Jakie czynniki oddziałują na zen w trakcie cyklu menstruacyjnego?
Oczywiście hormony, takie jak estrogen i progesteron mają ogromny wpływ na regulację naszego snu. Jednak nie tylko one mają tutaj znaczenie. Jak się okazuje, wyróżnia się wiele czynników, które oddziałują na sen w trakcie cyklu menstruacyjnego, a do nich zalicza się:
- ból i dyskomfort – zdecydowana większość kobiet w pierwszych dniach okresu doświadcza bólu brzucha, który utrudnia prawidłowe funkcjonowanie, co negatywnie wpływa na sen, a do tego dochodzi napięcie oraz bóle głowy,
- zmiany nastroju – wynikają one ze zmian hormonalnych, jednak w znaczący sposób oddziałują na nasze samopoczucie psychiczne, a mowa tutaj o zwiększonej czułości emocjonalnej, która może wpływać na sen,
- regulacja temperatury – również z uwagi na zmiany hormonalne, kobiety mogą zmagać się z nieco wyższą temperaturą ciała, która często utrudnia zasypianie.
Co można zrobić, aby poprawić jakość snu w trakcie cyklu menstruacyjnego?
Istnieje wiele sprawdzonych sposobów, które są w stanie pomóc nam w poprawie jakości snu w trakcie cyklu menstruacyjnego. Są one powszechnie znane, jednak wiele kobiet zapomina o nich. Warto zatem pamiętać o:
- ustaleniu stałej godziny chodzenia spać oraz budzenia się, co pozwoli zachować zdrowy rytm snu,
- stosowaniu metod łagodzących dyskomfort, do których zaliczają się m.in. ciepłe okłady czy też masaże,
- unikanie kofeiny i alkoholu w godzinach wieczornych, gdyż pogarszają jakość snu oraz utrudniają zasypianie.
Za najważniejszą opcję odnośnie poprawy jakości snu w trakcie cyklu menstruacyjnego są techniki relaksacyjne. To właśnie dzięki nim możemy się wyciszyć oraz uspokoić, co jest przydatne zwłaszcza w ciężkie dni.
Jak skomponować łóżko, aby móc się komfortowo wyspać?
Każdy z nas musi zdawać sobie sprawę z tego, że na zdrowy sen w dużej mierze wpływa komfortowe łóżko. Ma ono szczególne znaczenie dla kobiet, gdyż z natury są one narażone na liczne czynniki pogarszające jakość snu. Pierwszym, a zarazem najważniejszym elementem jest tutaj materac do spania www.sennamaterace.pl/120-materace-120×190. Ma on za zadanie zapewnić nam najlepsze wsparcie całej sylwetki, co jest możliwe z uwagi na niemal idealne dopasowanie się do anatomicznej budowy ciała. Przekłada się to w sposób korzystny zarówno na jakość, jak i długość wypoczynku. Przy jego wyborze musimy zwrócić szczególną uwagę na indywidualne czynniki, takie jak rodzaj preferowanego przez nas wypełnienia, stopnia twardości czy rozmiaru. Nie zapominajmy także o właściwościach, którymi wyróżniają się poszczególne modele. Oprócz komfortowego materaca warto zwrócić uwagę na inne akcesoria sypialniane. A jakie?
Po pierwsze – poduszka
Poduszka to produkt, który ma zagwarantować nam prawidłowe wsparcie górnych partii ciała, a zalicza się do nich głowa, barki oraz kręgosłup w odcinku szyjnym. Wybór dobrego modelu nie jest bez znaczenia, gdyż tutaj również należy uwzględnić osobiste potrzeby oraz preferencje. Zalicza się do nich przede wszystkim wysokość, stopień twardości, kształt czy też rodzaj wypełnienia.
Po drugie – kołdra
Najważniejszą funkcją kołdry jest zapewnienie nam optymalnego komfortu termicznego, a także przyjemne wrażenie otulenia, dzięki któremu możemy szybciej zasnąć. Jednak nie bez znaczenia jest tutaj rodzaj wybranego przez nas modelu. Pamiętajmy zatem, aby uwzględnić tutaj rodzaj wypełnienia, gramaturę oraz rozmiar produktu.
Po trzecie – pościel, prześcieradło i ochraniacz na materac
Zarówno pościel, jak i prześcieradło czy ochraniacz na materac to akcesoria sypialniane, które mają korzystnie wpłynąć na higieniczne warunki miejsca do spania. Jednak ich funkcja obejmuje także ochronę poduszki, kołdry czy materaca przed zabrudzeniami i zanieczyszczeniami. Z uwagi na to przy wyborze warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane oraz rozmiar.
Dbałość o zdrowy sen oraz świadome dostosowywanie nawyków do różnych faz cyklu menstruacyjnego może nam pomóc w utrzymaniu równowagi hormonalnej i poprawie jakości życia kobiety. Warto zatem słuchać swojego ciała, reagować na jego sygnały czy też stosować indywidualne strategie wspierające zdrowy sen w różnych momentach cyklu.
Przeczytaj także: Kompleksowy przewodnik: Jak wybrać idealny materac do spania?