Prawidłowe zarządzanie budżetem domowym to przydatna umiejętność, która jest w stanie zapewnić nam stabilność finansową oraz pomóc spełnić swoje cele życiowe. Czynność ta polega na kontrolowaniu swoich wydatków, oszczędzaniu oraz przewidywaniu przyszłości finansowej. A co jeszcze warto wiedzieć w tym temacie?

Jakie są podstawowe zasady rozsądnego gospodarowania budżetem domowym?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia chce przejąć kontrolę nad budżetem, nad własnymi finansami. Wiąże się to z aktywnym planowaniem, na co dokładnie pójdą nasze pieniądze. W ten sposób jesteśmy w stanie zweryfikować, czy możemy pozwolić sobie na zakup danej rzeczy. Regularnie i skrupulatnie pracując nad naszym budżetem, mamy realny wpływ na poprawę swojej sytuacji finansowej. Tylko od czego zacząć? Oto kilka podstawowych, a jednocześnie prostych zasad. Oto one:

  • nie komplikujmy – do stworzenia budżetu wystarczy kilka kategorii wydatków, które wraz z czasem można rozbudować,
  • zaokrąglone liczby to nasi sprzymierzeńcy – zaokrąglanie w górę, do pełnych złotówek, pomoże nam uniknąć zabawy z groszami,
  • nie odkładajmy niczego na potem – tak naprawdę najciężej jest wykonać pierwszy krok, jednak jeśli już przygotujemy sobie np. zeszyt do planowania budżetu, to z pewnością będzie nam o wiele łatwiej kontynuować swoje działania,
  • zróbmy to najprościej, jak się da – samo planowanie budżetu nie powinno być skomplikowane, a najlepiej, aby sam schemat działania był zrozumiały nawet dla dziecka,
  • nie ma nic złego w niedomkniętym budżecie – porażki w planowaniu się zdarzają i musimy być na to gotowi, jednak to właśnie dzięki nim będziemy w stanie wyciągnąć wnioski i poprawić swoje działania.

Rozsądne gospodarowanie budżetem domowym - jak to zrobić, aby na wszystko starczyło?Jak określić budżet domowy krok po kroku?

Nie każdy z nas wie, jak określić budżet domowy krok po kroku. Nic dziwnego – w końcu będziemy robić to pierwszy raz. Na szczęście istnieje kilka wskazówek, które pozwolą nam zrobić to w prawidłowy sposób. Oto cztery kroki, o których warto pamiętać!

Krok pierwszy – spisz swoje przychody i wydatki stałe

W pierwszej kolejności określmy swoje przychody – w końcu to właśnie one określają pulę dostępnych pieniędzy. Następnie przechodzimy do mniej przyjemnych kwestii, które wiążą się z opłatami i stałymi wydatkami. Uwzględniamy tutaj czynsz oraz wszelkie opłaty mieszkaniowe, a także raty kredytów połączone z ubezpieczeniami. Oszacujmy również koszt jedzenia, transportu czy rozrywki. Dane te będą wstępne, a wraz z kolejnymi miesiącami będziemy w stanie je dokładniej określić.

Krok drugi – wydatki nieregularne

Nie wszystkie wydatki powtarzają się co miesiąc. Oddzielną grupę kosztów, którą należy uwzględnić w swoim budżecie domowym, to wydatki nieregularne. Ponosimy je raz na rok lub raz na kilka miesięcy. Mogą obejmować prezenty na urodziny czy święta, a także przegląd auta, leczenie, ubrania czy szkolenia. Uwzględnimy także większe sumy, które będą przeznaczone, chociażby na materac www.sleepinghouse.pl/140-materace-100×200, doposażenie domu czy remonty.

Krok trzeci – plan oszczędzania

Ważnym etapem tworzenia budżetu jest zaplanowanie tego, co zrobimy z nadwyżką pieniędzy. Suma ta może obejmować pieniądze, które zostaną nam fizycznie w portfelu lub zostaną z danej kategorii, bo np. zaokrągliliśmy kwotę w górę, a docelowo wynosiła mniej. Oprócz tego wlicza się tutaj kwota, którą docelowo chcieliśmy zaoszczędzić. Najlepiej zostawić je na koncie oszczędnościowym lub lokacie, aby mieć swego rodzaju poduszkę finansową.

Krok czwarty – optymalizacja wydatków

Wszystkie nasze wydatki można w pewien sposób optymalizować, jednak wymaga to doświadczenia. Po kilku miesiącach prowadzenia budżetu domowego możemy określić, na co można przeznaczyć mniej, a na, co więcej, pieniędzy. Oprócz tego postarajmy się zachować rozwagę przy robieniu zakupów oraz rozważmy eliminację wszelkich długów.

O czym pamiętać przy rozsądnym gospodarowaniu budżetem domowym?

Istnieje wiele korzyści płynących z tworzenia budżetu domowego, a mimo to wiele osób nie robi tego. Dlaczego? Jak się okazuje, najczęściej powstrzymują nas od tego liczne wymówki, takie jak „jak mam stworzyć plan budżetu domowego, skoro nie spisywałem/am wydatków i nie znam poziomu kosztów”. Jednak najczęściej słyszy się, że jest to zbyt skomplikowane lub nie wiemy, od czego zacząć. Tak naprawdę nie jest to trudne – wystarczy tylko na bieżąco wszystko zapisywać. Wraz z czasem będziemy w stanie wyciągnąć wnioski, które udoskonalą nasz plan budżetu domowego. Oprócz tego pamiętajmy, aby do wszystkiego podchodzić rozsądnie, czyli:

  • bądźmy elastyczni, gdyż życie jest pełne niespodzianek, które również należy uwzględnić w swoim budżecie,
  • przeglądanie i dostosowywanie swojego budżetu do nowych sytuacji,
  • analiza wydatków połączona z ich ciągłym śledzeniem, w czym pomóc nam może arkusz kalkulacyjny lub tradycyjny notes.

Nie ma co ukrywać – rozsądne gospodarowanie budżetem domowym to proces wymagający samodyscypliny oraz zaangażowania. Pracując nad tą umiejętnością, jesteśmy w stanie znacznie szybciej osiągnąć swój cel finansowy, a także możemy cieszyć się większą stabilnością finansową.

Przeczytaj także:

  1. Śpisz w pojedynkę? Sprawdź, jaki wybrać materac do łóżka jednoosobowego!
  2. Materace naturalne a tradycyjne – czym się różnią?
  3. Jakie akcesoria sypialniane zasługują na szczególną uwagę?