Pierwsze dni z noworodkiem to duże wyzwanie dla młodych rodziców. Wiele sytuacji może okazać się zaskakujących, zachowania niemowlęcia często są niezrozumiałe, a odgadnięcie potrzeb nie zawsze bywa intuicyjne. Co kupić przed narodzinami dziecka i o czym pamiętać podczas pierwszych, wspólnych dni w domu?

Jak przygotować się do pierwszych dni z niemowlakiem?

Czas oczekiwania na poród jest pełen wątpliwości. Rodzice często zastanawiają się, jak będzie wyglądała rzeczywistość po powrocie do domu z nowym członkiem rodziny. Często jest to czas intensywnego zbierania informacji, które będą mogły okazać się przydatne w przyszłości. Warto jednak pamiętać o tym, że wiele sytuacji będzie można rozwiązać intuicyjnie i nie trzeba mieć gotowej recepty na każdy potencjalny problem! Niemowlę potrzebuje przede wszystkim uwagi i troski, a także bliskości. Kluczowe jest zaangażowanie i okazywanie maluchowi miłości. Jednak aby ułatwić sobie pierwsze wspólne dni, warto zaopatrzyć się w podstawowe rzeczy, które usprawnią opiekę nad dzieckiem.

Wyprawka do szpitala

Jeszcze przed udaniem się do szpitala warto zająć się zakupem kilku podstawowych rzeczy. Niezbędne będzie łóżeczka lub dostawka do łóżka rodziców. Jeśli nie wiesz, jaki materac wybrać dla dziecka, koniecznie odwiedź stronę https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/27_materac-w-sam-raz-dla-dziecka. Konieczne będą też akcesoria do karmienia, otulacz lub rożek, mała wanienka i akcesoria do pielęgnacji, a w tym chusteczki nawilżane, pieluszki, płatki higieniczne i środki do odkażania pępka. Z reguły przydatne okazują się też wkładki laktacyjne oraz maść na brodawki. Komfort podczas pierwszych dni karmienia na pewno zwiększą wygodne poduszki.

Pierwsze dni z niemowlakiem - jak się do nich przygotować?Podróż do domu

Pierwsze wyzwanie stanowi podróż z niemowlakiem do domu. Samochód koniecznie musi być wyposażony w specjalny fotelik. Jednak nie może to być jakikolwiek model! Musi być dedykowany dla noworodka. Przedział wagowy, w którym powinien się mieścić to od 0 do 13 kg. Należy też wziąć ze sobą ubrania dla dziecka, które są dostosowane do aktualnej temperatury panującej na zewnątrz. W zależności od pogody będą to m.in. skarpetki, body, pajacyki, bawełniane czapeczki i kombinezony. Przydatny okaże się z pewnością również kocyk lub ciepła kołderka. Warto jednak pamiętać o tym, żeby malucha zbytnio nie przegrzać!

Korzystaj z pomocy najbliższych!

W pierwszych dniach pobytu w domu matka powinna korzystać z pomocy najbliższych osób. Jest to bowiem czas związany ze zmęczeniem po porodzie i nie wszystkie czynności są możliwe do wykonania. Dotyczy to w szczególności kobiet, które rodziły przez cesarskie cięcie. Wszystkie osoby uczestniczące w początkowej opiece nad dzieckiem powinny przestrzegać podstawowych zasad dotyczących obchodzenia się z nowym członkiem rodziny. Ważne jest jego prawidłowe noszenie — najlepiej w pozycji fasolki, podtrzymywanie główki i codzienne układanie na brzuszku.

Laktacja — jak wygląda rzeczywistość?

Wokół laktacji krąży wiele pytań i obaw. Wiele mam przed porodem obawia się karmienia piersią i szuka na ten temat informacji. Przede wszystkim, faktem jest to, że w początkowym okresie poporodowym organizm produkuje nadmiar mleka. Dopiero z biegiem czasu aspekt ten staje się bardziej uregulowany. Podczas kilku pierwszych dni karmienia piersi mogą stać się bardzo bolesne i tkliwe. Nie jest to nic dziwnego! Zjawisko to określa się nawałem pokarmowym, a położne z reguły zalecają robienie zimnych okładów. Czasem może się zdarzyć, że dziecko nie będzie umiało przez kilka pierwszych dni jeść z piersi. Wtedy awaryjnym rozwiązaniem będzie odciąganie pokarmu. Jeśli problemy będą trwały dłużej niż 7 dni, konieczne będzie zgłoszenie się do lekarza. Czasem doskonałą okazją okazuje się skorzystanie z pomocy doradcy laktacyjnego lub położnej. Wykwalifikowana osoba będzie w stanie odpowiedzieć Ci na wszystkie pytania dotyczące ilości mleka, odruchu ssania i przystawiania dziecka do piersi.

Położna środowiskowa — nieoceniona pomoc

Położna jest kompetentną osobą, której zadaniem jest rozwianie Twoich wątpliwości związanych z pierwszymi dniami spędzonymi z nowo narodzonym maluchem. W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia każda mama może skorzystać z 4,5 lub 6 wizyt położnej — w zależności od potrzeby. Pierwsza taka wizyta z reguły odbywa się dość szybko — bo 48 godzin po porodzie. Można wtedy rozwiać wszystkie ewentualne wątpliwości i uzyskać oczekiwane odpowiedzi oraz porady.

Niemowlę i nocne pobudki — jak sobie z nimi radzić?

Niemowlęta nie mają poczucia dnia i nocy! Dodatkowo budzą się z różnych powodów — z głodu, ze względu na mokrą pieluszkę lub po prostu, aby poczuć bliskość matki. Warto zrezygnować z zabawek w godzinach nocnych, aby maluch powoli uczył się tego, jak funkcjonuje rytm dobowy. W ciągu kilku pierwszych miesięcy życia dzieci często zmagają się z kolkami. Wynika to z konieczności przystosowania się układu pokarmowego niemowlęcia do nowych warunków. Pamiętaj o tym, aby nie podawać dziecku żadnych leków bez konsultacji z lekarzem! Dobrą receptą na kolki jest przytulanie — ciepło ciała bijące od rodzica jest bardzo pomocne i często stanowi najlepsze remedium na problem. Rodzice planujący spanie ze swoim dzieckiem w łóżku powinni kupić szerokie łóżko — materac taki, jak te dostępne pod linkiem https://sennamaterace.pl/107-materace-80×200 może jedynie sprawdzić się jako dostawka.

Pierwsze dni z niemowlakiem w domu mogą stanowić zarówno duże wyzwanie, jak i niezapomnianą przygodę. Warto dobrze przygotować się do tego czasu, aby móc cieszyć się obecnością nowego członka rodziny i od pierwszych dni życia należycie się nim zaopiekować.