Z roku na rok rośnie świadomość dotycząca badań profilaktycznych. Wszystko z uwagi na fakt, iż stanowią system wczesnego wykrywania. Zatem nie powinniśmy ich odkładać na ostatnią chwilę, a także wykonać odpowiednie dla naszego wieku badania profilaktyczne. A co powinniśmy uwzględnić?

Jakie badania powinni wykonać mężczyźni po 50. roku życia?

Statystycznie po ukończeniu 50. roku życia zmagamy się średnio z dwoma chorobami przewlekłymi. Wielu z nich można uniknąć dzięki badaniom profilaktycznym. Inną kwestią jest to, że w tym wieku również zwiększa się ryzyko zachorowania na inne dolegliwości. Zatem, o jakich badaniach powinniśmy przede wszystkim pamiętać?

Pomiar ciśnienia krwi

Nadciśnienie tętnicze stanowi poważną dolegliwość, której konsekwencją jest, chociażby zawał serca. Poprzez regularne pomiary ciśnienia krwi w gabinecie lekarskim jesteśmy w stanie wcześnie wykryć rozwijającą się chorobę, a tym samym – błyskawicznie wdrożyć skuteczne leczenie.

Morfologia krwi

Morfologia krwi obwodowej to jedno z najczęściej wykonywanych, a także podstawowych badań krwi. Polega na ilościowej oraz jakościowej ocenie elementów morfotycznych, czyli komórek krwi. Umożliwia wczesne wykrycie infekcji, niedobory odporności, anemię, zaburzenia krzepnięcia, a nawet nowotwory krwi.

Badanie ogólne moczu

Badanie to obejmuje ocenę cech fizycznych (np. barwy, odczynu czy przejrzystości), cech chemicznych (w tym bilirubina, ciała ketonowe, hemoglobinę, mioglobinę) oraz mikroskopową ocenę osadu. Określa się wówczas stan oraz funkcjonowanie układu moczowego, a nawet wątroby. Co więcej – jest całkowicie bezinwazyjne.

Obowiązkowe badania dla mężczyzn po 50.Badanie poziomu glukozy we krwi

Niezaprzeczalnie – wraz z wiekiem znacząco zwiększa się ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II. Z uwagi na to, jednym z podstawowych badań profilaktycznych jest pomiar poziomu glukozy we krwi. Pozwala to na wczesne wykrycie choroby lub stanu przedcukrzycowego, a także podjęcie skutecznego leczenia. Pozwala to również na zminimalizowanie chorób serca, niewydolności nerek czy problemów z widzenie,

Profil lipidowy

Profil lipidowy obejmuje badanie krwi pozwalające określić stężenie cholesterolu całkowitego, a także jego frakcji HDL i LDL. Uwzględnia się również poziom trójglicerydów. Wykonanie tego badania umożliwia dokładne określenie gospodarki tłuszczowej w organizmie. Jest to ważne badanie, gdyż hipercholesterolemia przyczynia się do rozwoju miażdżycy.

EKG serca

EKG, czyli elektrokardiografia to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które pozwala ocenić kondycję i pracę serca. Umożliwia również sprawdzenie, czy cierpimy na ewentualne zaburzenia, takie jak arytmia.

Kolonoskopia

Kolonoskopia to badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które wykonywane jest zazwyczaj przez gastroenterologa. Pozwala rozpoznać choroby jelita grubego i końcowego odcinka jelita cienkiego. Umożliwia wykrycie raka jelita grubego, nawet we wczesnym stadium. Zaleca się wykonanie pierwszej kolonoskopii po ukończeniu 50. r.ż. i powtarzanie jej co 5 lat.

Hormony tarczycy

Gruczoł tarczowy odpowiada za produkcję hormonów, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Uwzględnia się tutaj tyroksynę (fT4) oraz trijodotyroninę (fT3), które pozwalają stwierdzić, czy gruczoł działa normalnie. Nie można jednak zapomnieć także o zbadaniu poziomu TSH, czyli hormonu tyreotropowego, który również pozwala wykryć wszelkie zmiany w funkcjonowaniu tarczycy.

Poziom PSA

PSA to swoisty antygen sterczowy, czyli glikoproteina, która jest produkowana przez komórki nabłonka gruczołowego prostaty. Badanie jej poziomu jest o tyle ważne, iż pozwala na wczesne wykrycie lub wykluczenie nowotworu prostaty. Zaleca się oznaczanie jego stężenia co roku po ukończeniu 50. roku życia. W zależności od predyspozycji, badanie to może być wykonywane również u młodszych panów i z różną częstotliwością.

Jak mężczyzna po 50. roku życia powinien dbać o swoje zdrowie?

Badania profilaktyczne pozwalają na wykrycie choroby, jednak lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego już dziś warto zadbać o swój styl życia, uwzględniając korzystne dla zdrowia nawyki. Obejmują one zwiększenie poziomu aktywności fizycznej, a także regularne i odpowiednio zbilansowane posiłki. Co więcej, każdy mężczyzna powinien również zadbać o jakość i długość swojego snu. Pomóc w tym może odpowiednio dopasowany do potrzeb i preferencji mężczyzny materac do spania. Jest on w stanie właściwe wesprzeć kręgosłup oraz całą sylwetkę użytkownika, a wszystko z uwagi na fakt, iż powierzchnia przystosowaniu się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. W ten sposób odpowiada za najlepszą regenerację oraz komfort w czasie snu.

Stan zdrowia należy regularnie kontrolować, jednak po ukończeniu 50. roku życia badania profilaktyczne nabierają szczególnego znaczenia. W końcu wówczas znacząco rośnie ryzyko rozwinięcia się wielu chorób – mniej lub bardziej niebezpiecznych.

Przeczytaj także: