Lśniące, zdrowe włosy mogą być dużym atrybutem. Wpływają zarówno na to, jak postrzegają nas inni, jak i na nasze własne samopoczucie. Niestety, pielęgnacja włosów często stanowi źródło frustracji, ponieważ nie wszystkie sposoby okazują się trafione. Jak zatem zadbać o zdrowe włosy? Poznaj nasze metody!

Dlaczego warto dbać o włosy?

Na początku należy się zastanowić, po co w ogóle dbać o włosy – czy naprawdę jest to ważne zachodu? Okazuje się, że tak. Dla niejednej kobiety włosy to istotny element. Nierzadko zdarza się, że gdy mamy świetną fryzurę, odczuwamy lepsze samopoczucie. Włosy mogą być źródłem pewności siebie, powodem do samozadowolenia. Dostrzeżemy, że często będą one tematem komplementów, które usłyszymy od innych. To bez dwóch zdań będzie miłym doświadczeniem. Z tego względu warto zatroszczyć się o włosy dla własnego samopoczucia – z czasem na pewno zauważymy efekty tych prób.

Czego oznaką mogą być słabe włosy?

Warto pamiętać o tym, że włosy często odzwierciedlają stan, w jakim znajduje się nasz organizm. Jeśli nasze końcówki są zniszczone i słabe, a kosmyki wypadają nam garściami, może to być sygnał, że coś jest z nami nie tak. Osłabione włosy mogą być oznaką takich zjawisk jak:

 • Jak zadbać o zdrowe włosy?osłabienie organizmu,

 • zmęczenie,

 • duży stres,

 • niedobór witamin,

 • nieodpowiednia dieta,

 • zaburzenia hormonalne,

 • anemia,

 • toczeń rumieniowaty

 • łupież,

 • grzybica,

 • łojotokowe zapalenie skóry,

 • przyjmowanie nieprawidłowych leków,

 • łuszczyca,

 • ciąża,

 • choroby zakaźne,

 • cukrzyca.

Można zauważyć, że słabe włosy to objaw, którego pod żadnym pozorem nie powinniśmy bagatelizować. Jeśli towarzyszą mu inne dolegliwości, tym bardziej musimy monitorować swój stan. Może być to oznaka poważnej choroby, takiej jak niedoczynność lub nadczynność tarczycy lub łojotokowe zapalenie skóry.

Odpowiednia dieta

Zmiana diety oraz wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych powinny być jednymi z pierwszych czynności, jakie należy wykonać po dostrzeżeniu u siebie wypadających, osłabionych włosów. Odpowiednie odżywianie to aspekt, który dba nie tylko o nasze kosmyki, ale i cały organizm. Z tego powodu warto dopilnować, aby spożywane przez nas posiłki były zdrowe i zróżnicowane. Postawmy na takie produkty, które dodadzą nam energii, ale nie będą miały negatywnych skutków, jak na przykład słodycze.

Jeśli sami nie jesteśmy w stanie dostarczyć naszemu ciału potrzebnych substancji, możemy przyjąć je poprzez suplementację witamin. Składniki, które szczególnie dobrze wpłyną na nasze włosy to: witaminy A, C, E czy B oraz minerały, takie jak cynk, krzem czy żelazo. Wiele osób podczas szczególnego troszczenia się o włosy bierze dodatkowo zioła, które cechują się pozytywnymi właściwościami. Na włosy najlepszy będzie skrzyp polny, kozieradka, pokrzywa czy rozmaryn, które nie dość, że poprawią stan naszych włosów, to jeszcze odbudują mieszki włosowe i przyspieszą rośnięcie. Zioła można stosować w postaci tabletek lub jako element kosmetyków.

Pielęgnacja skóry głowy

Zabierając się za pielęgnację włosów, nie możemy pominąć również pielęgnacji skóry głowy. To element, o którym wielu zapomina, jednak jest on niezwykle istotny. To właśnie skóra głowy odpowiada za to, jak szybko nasze włosy się przetłuszczają, czy się przyklapnięte. Z tego względu zmiany powinniśmy zacząć od tej części. W dbaniu o skórę głowy wspaniale sprawdzą się peelingi do włosów, które pomogą pozbyć się nadbudowanych składników i zabrudzeń. Miejmy jednak na uwadze, aby peelingi stosować około raz w tygodniu, nie więcej – zbyt duża ilość może okazać się niekorzystna.

W poprawie stanu skalpu pomoże ponadto wykonywanie delikatnych masaży. Wystarczy parę minut, aby poprawić stymulację krwi w mózgu, co zaś pobudza nasze mieszki włosowe do rośnięcia. Masaż to również sposób na to, by odbić fryzurę od nasady. Stanowią one cudowną wymówkę do tego, aby się zrelaksować. Wykorzystajmy tę parę minut spokoju, aby poświęcić się nikomu innemu prócz ciebie.

Dobór odpowiednich kosmetyków

Nie można zaprzeczyć, że w przypadku włosów to kosmetyki odgrywają znaczącą rolę. Mają bezpośredni wpływ na to, jak wygląda stan naszej fryzury. Dlatego to takie ważne, aby wybrać naturalne, sprawdzone produkty, które nie zaszkodzą naszej głowie. Zaopatrzmy się w dobry szampon, który pomoże pozbyć się brudu, ale nie będzie zbyt intensywny dla naszego skalpu. Kolejnym ważnym elementem jest odżywka, która pomoże nam zadbać o nasze końcówki i utrzymać je w dobrej kondycji. Przydatna będzie też maska, która całościowo odżywi nasze włosy. Jeśli zależy nam na wzroście i czystym skalpie, sięgnijmy ponadto po wcierki, które możemy wetrzeć w naszą głowę jako forma relaksu. Już po krótkim czasie zauważymy korzystne skutki tej czynności.

Nie musimy dłużej marzyć o lśniących, zdrowych włosach – za pomocą kilku elementów możemy mieć je sami! Dbając o naszą dietę i szczególnie troszcząc się o ich pielęgnację, jesteśmy w stanie sprawić, aby nasze włosy wyglądały dokładnie tak, jak sobie to wymarzyliśmy.

Przeczytaj także: