Twoje dotychczasowe łóżko przestało być wygodne? Z biegiem lat materace mogą tracić swoje właściwości. Wtedy warto kupić materac nawierzchniowy. Prezentujemy zalety i wady materaca nawierzchniowego 140×190, który może błyskawicznie poprawić jakość snu!

Co charakteryzuje materace nawierzchniowe na tle innych materacy?

Materace nawierzchniowe mogą być również nazywane topperami lub nakładkami na materac bazowy, czyli taki, na którym śpimy na co dzień. Służą poprawie komfortu snu. Czym różnią się od standardowych materacy?

Przede wszystkim budową. Materace nawierzchniowe mają grubość nie większą niż 5-7 cm. Dzięki temu możemy je przewozić, np. kiedy jedziemy na wczasy. Topper można zrolować i rozłożyć na dowolnym posłaniu. Standardowe materace mają około 20 cm grubości. Są grubsze i cięższe. Ich szkielet często tworzą sprężyny, są to tzw. materace sprężynowe. Z kolei wkład materaca nawierzchniowego jest zbudowany z pianki. Najczęściej wykorzystywane rodzaje pianek to:

  • pianka wysokoelastyczna, np. pianka FloFom, zastosowana w materacu Hilding Tenor. Jest to elastyczna pianka o właściwościach termoregulacyjnych i chłodzących;
  • pianka termoelastyczna, np. pianka Visco, która tworzy wkład materaca Hilding Alt. Reaguje na temperaturę ciała – im wyższa temperatura, tym pianka staje się bardziej miękka i elastyczna;
  • pianka lateksowa, którą znajdziemy w materacu Hilding Blues. Jest to sprężysta pianka, która w ekspresowym tempie wraca do pierwotnej postaci – od razu, kiedy wstaniemy z materaca. Charakteryzuje ją również odbojność, czyli wrażenie „unoszenia”.

Materace nawierzchniowe mają też inne zastosowanie niż materace bazowe. Są cieńsze od standardowych materacy, dlatego nie powinny być stosowane samodzielnie.  Stanowią za to doskonałe uzupełnienie podłoża, na którym śpimy. Materac nawierzchniowy może niwelować nierówności i deformacje, zwiększać lub zmniejszać twardość właściwego materaca, a także poprawiać higienę snu. Materace nawierzchniowe są wyposażone w zdejmowane pokrowce, które można prać w temperaturze 40 lub nawet 60 stopni Celsjusza.

Hiding Anders - materace nawierzhnioweMaterace nawierzchniowe mogą też niwelować szczelinę między dwoma pojedynczymi materacami. Mają wiele zalet i zastosowań, stąd zakup materaca nawierzchniowego 140×190 to świetna decyzja!

Czy materace nawierzchniowe mają wady? Minusem jest na pewno mniejsza różnorodność topperów. Jednak wybierając materac z oferty renomowanego producenta Hilding, na pewno nie będziemy rozczarowani. Producent w swoim asortymencie posiada duży wybór materacy z różnych rodzajów pianek. Na jaki materac nawierzchniowy powinniśmy się zdecydować? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam, ponieważ możemy mieć zupełnie inne oczekiwania względem swojego materaca.

W jakich rozmiarach dostępne są materace nawierzchniowe?

Materace nawierzchniowe występują w wielu rozmiarach: od 80 do nawet 180 lub 200 cm szerokości oraz 190 lub 200 cm długości. Jaki rozmiar materaca nawierzchniowego wybrać? Ostateczny rozmiar toppera jest w głównej mierze uzależniony od rozmiaru podstawowego podłoża – czyli materaca właściwego, wersalki czy sofy, na której śpimy.

Kto powinien zdecydować się materace nawierzchniowe 140×190? Pary, które mają niewielką sypialnię lub osoby, które śpią same, ale potrzebują mieć dużo miejsca na łóżku. Jeśli szukasz materaca dla jednej osoby, możesz też zdecydować się na topper wielkości 80×190, 90×190, 100×190 oraz 120×190 cm. Z kolei inne propozycje materacy nawierzchniowych dla par to 160×190 oraz 180×190.

Dla kogo wskazane jest spanie na materacu nawierzchniowym?

Materace nawierzchniowe są wskazane przede wszystkim dla osób, które:

  • chcą spać wygodniej bez wymiany materaca bazowego, sofy czy wersalki, na której śpią,
  • budzą się niewyspane przez zniszczoną powierzchnię materaca (np. kłujące sprężyny, wgniecenia i nierówności). Materac nawierzchniowy niweluje niedoskonałości materaca bazowego i pozwala na spokojny sen,
  • chcą zwiększyć lub zmniejszyć twardość podłoża do snu. Jeżeli nasze ciało „zapada się” w łóżku, wybierzmy twardy materac 140×190. Jeżeli zaś powierzchnia łóżka wywiera zbyt duży nacisk na nasze ciało, zdecydujmy się na miękki materac,
  • chcą zadbać o higienę snu. Łatwiej jest zdjąć pokrowiec z cienkiego, lekkiego toppera niż z grubego, ciężkiego materaca. Pokrowce z materacy Hilding można prać w temperaturze 40 lub 60 stopni Celsjusza.

Dobry sen ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie – pamiętajmy o tym, kiedy kolejny dzień z trudem będziemy wstawać z łóżka. Warto zdecydować się na zakup materaca nawierzchniowego 140×190 i znowu zacząć się wysypiać.