Na co dzień używamy dużej grupy kosmetyków. Każdy z nich wyróżnia się innym działaniem i właściwościami. Czy zastanawialiśmy się kiedyś, co kryje się za ich składem? Istnieją duże szanse, że znajdziemy tam kwasy AHA. Czym są te składniki i jakie efekty zapewniają? Dowiedz się więcej!
Czym są kwasy AHA?
Jeśli interesujemy się pielęgnacją, mogliśmy już usłyszeć o kwasach AHA. Dla tych jednak, którzy dopiero zaczynają przygodę z dbaniem o skórę, składniki te wciąż mogą być tajemnicą. Zdecydowanie warto poznać ich właściwości, jako że występują w wielu różnych kosmetykach. Kwasy AHA, czyli alfa-hydroksylowe, co ciekawe, nazywane są również kwasami owocowymi. Wynika to z tego, że naturalnie występują w owocach. Ich chemiczna budowa wyróżnia się jedną grupą hydroksylową (OH) i jedną grupą karboksylową (COOH). Warto wiedzieć, że z ich pozytywnego wpływu na skórę korzystano już w starożytności. Do kwasów AHA zaliczamy kwas glikolowy, jabłkowy, winowy, mlekowy, migdałowy oraz kwas cytrynowy. Są bardzo popularnym składnikiem produktów kosmetycznych. Stosuje się je zarówno w tworzeniu profesjonalnych kosmetyków o wysokim stężeniu, jak i tych, które są łatwo dostępne i można korzystać z nich na co dzień. Kwasy te rozpuszczają się w wodzie. Cieszą się dużą popularnością z tego powodu, że pasują do różnych typów skóry – sprawdzą się zarówno do cery suchej, normalnej, dojrzałej, trądzikowej i z przebarwieniami.
Kwas glikolowy – właściwości
Co jeszcze sprawia, że kwasy AHA są tak istotnym składnikiem kosmetyków? Odpowiadają za to ich wyjątkowe właściwości. W przypadku kwasu glikolowego możemy liczyć na to, że substancja dostanie się w głąb skóry. Oprócz tego przyczynia się do rozluźnienia połączeń międzykomórkowych. Charakteryzuje go fakt, że ma najmniejsze cząsteczki pośród wszystkich kwasów AHA. Kwas glikolowy bardzo skutecznie złuszcza i redukuje martwy naskórek. Dzięki temu dogłębnie odżywia skórę i poprawia jej kondycję. Wpływa też na zwiększenie elastyczności i zmniejszenie widoczności zmarszczek, jako że usprawnia produkcję kolagenu. Zwróćmy jedynie uwagę na to, aby stosować kwas glikolowy ostrożnie, ponieważ jest on silniejszy niż pozostałe kwasy.
Kwas mlekowy – właściwości
Kwas mlekowy to kolejny składnik, który korzystnie oddziałuje na naszą skórę. Odpowiada on przede wszystkim za głębokie nawilżenie. Właśnie dzięki temu działaniu jest w stanie odbudować zaburzoną barierę hydrolipidową. Sprawdza się też w walce z bakteriami i drobnoustrojami. Charakteryzuje go wyjątkowa delikatność, ze względu na którą często jest wykorzystywany na przykład w produktach do higieny intymnej. Kwas mlekowy uzyskuje się w procesie fermentacji cukru przez bakterie mlekowe. Będzie odpowiedni dla tych osób, które mają cerę suchą i wrażliwą. Kosmetyki z kwasem mlekowym nie wywołają niepotrzebnych podrażnień i zadbają o poprawę stanu skóry.
Kwas migdałowy – właściwości
Kwas migdałowy również świetnie się sprawdza w wielu przypadkach. Podobnie jak kwas mlekowy, jest bardzo łagodny. Z tego względu możemy wykorzystać go w pielęgnacji przez cały rok. Skutecznie nawilża, ale oprócz tego gwarantuje działanie antybakteryjne. Co ciekawe, jego budowa jest podobna do budowy antybiotyków. Pomaga też w przypadku stanów zapalnych – skutecznie je łagodzi i neutralizuje. Może się również przyczynić do zmniejszenia ilości wydzielanego sebum.
Kwas cytrynowy – właściwości
Warto znać właściwości kwasu cytrynowego. Jeśli bowiem będziemy kiedykolwiek zmagać się z przebarwieniami, składnik ten może nam znacząco pomóc. Skutecznie je rozjaśnia i zmniejsza ich widoczność. Należy mieć jednak na uwadze, że kwas cytrynowy zazwyczaj nie jest głównym elementem kosmetyku, a substancją dodatkową. Wciąż jednak zapewnia świetne efekty. Pomoże ponadto zmniejszyć intensywność trądziku oraz zaskórników. Jeśli walczymy z tymi niedoskonałościami, produkt z kwasem cytrynowym zdecydowanie powinien znaleźć się w naszej kosmetyczce.
Kwas azelainowy – właściwości
Kwas azelainowy to opcja dla tych, którzy cierpią z powodu trądziku. Składnik ten pomoże zarówno w przypadku zwyczajnego, jak i różowatego trądziku, jako że skutecznie zmniejszają widoczność rumienia. Ma bardzo dobre właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, działając łagodząco na skórę. Kwas ten można stosować zarówno latem, jak i zimą.
Jak stosować kwasy AHA?
Widzimy, że działanie kwasów AHA jest różnorodne. Każdy może zyskać na ich pozytywnych właściwościach. Jak upewnić się, że najlepiej skorzystamy z regularnego ich stosowania? Najpierw poświęćmy czas na to, aby odpowiednio dopasować kwas do naszego typu skóry. Cera sucha szczególnie polubi na przykład kwas mlekowy, za to do cery trądzikowej nadaje się kwas azelainowy. Zwróćmy ponadto uwagę na poziom pH kwasu. Niższe pH sprzyja złuszczaniu naskórka, za to wyższe lepiej nawilży skórę. Decydując się na konkretny kosmetyk i wprowadzając go do naszej pielęgnacji, nie zapomnijmy o tym, aby kontrolować stan naszej skóry. Może się okazać, że kwas delikatnie ją podrażni. Unikajmy jednoczesnego używania peelingów chemicznych oraz mechanicznych. Na początku warto wybrać taki kosmetyk, który posiada tylko jeden kwas i to w dodatku o niskim stężeniu. Dzięki temu nasza skóra będzie mogła wyrobić sobie tolerancję. Jeśli chcemy cieszyć się dobrym stanem cery jak najdłużej, powinniśmy zadbać o zdrowe nawyki. Odżywiajmy się zdrowo, a do tego zatroszczmy się o to, by materiały, które mają kontakt z naszą skórą, były czyste. Pierzmy ręczniki oraz pościel regularnie. Możemy też zainwestować w produkty antyalergiczne, które zapobiegną gromadzeniu się wilgoci. Materac o podobnych właściwościach znajdziemy między innymi w sklepie stacjonarnym Chorzów.
Kwasy AHA to istotne składniki w naszej pielęgnacji. Dzięki nim możemy złuszczyć martwy naskórek, skutecznie odżywić skórę, a także rozjaśnić przebarwienia. Zwróćmy jednak uwagę na to, z jakimi kosmetykami je łączymy. Nie powinny być stosowane z witaminą C oraz retinolem.
Przeczytaj także: Sennik ślub: zagłębiamy się w tajemniczy świat marzeń o ślubie