Praca to stały element naszego życia, który niestety znacząco może wpływać na nasze samopoczucie psychiczne. W pracy nierzadko towarzyszy nam bowiem stres związany z realizacją kolejnych zadań oraz tym, czy będziemy w stanie podołać oczekiwaniom szefostwa. Jednakże nieustannie występujące napięcie jest naprawdę niebezpiecznie dla naszego zdrowia. Co więc robić, aby móc rozluźnić swój umysł w pracy, ale jednocześnie nie zwalniać tempa i dalej efektywnie wykonywać swoje obowiązki? W tym artykule podpowiadamy, jak poprawić swoje samopoczucie psychiczne w pracy!

Zadbaj o zdrowe relacje z innymi pracownikami

Choć mówi się, że w pracy nie można znaleźć prawdziwej przyjaźni, ponieważ zawsze istnieje pewien rodzaj konkurencji, to jednak bardzo istotne jest to, aby pozostawać w dobrych stosunkach ze swoimi współpracownikami. Zdrowe relacje to niewątpliwie lepsze samopoczucie psychiczne. Gdy trzymamy się z kimś na dystans, napięcie i stres rosną, ponieważ boimy się konfrontacji, co znacznie przekłada się na nasze zdrowie, a nawet nasze wyniki zawodowe. Poza tym pozytywna atmosfera jest czymś, co ceni każdy z nas, niezależnie od tego, czy szukamy przyjaźni, czy też nie. Starajmy się więc pokazać z jak najlepszej strony i nie szukajmy nieuzasadnionej zaczepki.

Korzystaj z przerw w pracy

Jak poprawić swoje samopoczucie psychiczne w pracy?Aby móc zachować efektywność swojej pracy oraz dobre samopoczucie, nie bez znaczenia pozostają także regularne przerwy. To chwila dla wyciszenia umysłu, zwłaszcza jeśli pracujemy nad bardzo istotnym projektem. Oczywiście nie w każdym zawodzie możemy pozwolić sobie na godzinną przerwę, jednakże nawet minuta relaksu jest tutaj na wagę złota. Przykładowo możesz zrobić krótki spacer po biurze, medytować, posłuchać na słuchawkach przez kilka minut ulubionej muzyki czy chociażby pójść zaparzyć kawę. Takie drobne czynności mocno decydują o naszym samopoczuciu, a zajmują dosłownie chwilę. Regularne przerwy to także klucz do efektywnej i bardziej wydajnej pracy.

Nie zapominaj o swoich potrzebach

W natłoku pracy oraz przy chęci realizacji jak największej ilości zadań niestety często zapominamy o własnych potrzebach, co może ponownie przekładać się na gorsze samopoczucie. Często też zabieramy swoją pracę do domu, a tym samym zaniedbujemy sen, bliskich i nierzadko niezdrowo się odżywiamy lub całkowicie odkładamy jedzenie na bok. Aby jednak móc cieszyć się dobrym samopoczuciem, powinniśmy pamiętać o swoich potrzebach. W przerwach od pracy stawiajmy na zbilansowane posiłki, które dadzą nam energii do dalszego działania. Nie zapominajmy również o odpowiednim nawodnieniu – sama kawa nie jest tutaj najlepszym wyjściem. Pod ręką zawsze powinniśmy posiadać butelkę wody. Natomiast po godzinach pracy starajmy się swój wolny czas przeznaczać na relaks, zainteresowania i oczywiście zdrowy sen. W tej kwestii kluczową rolę odgrywa z kolei wygodny materac, który wspiera nasze ciało i gwarantuję głęboki wypoczynek. Jeśli poszukujesz dla siebie idealnego modelu, koniecznie zajrzyj do salonów w Chorzów.

Dostosuj swoje stanowisko pracy do własnych preferencji

Dobre samopoczucie jest także uwarunkowane otoczeniem, w jakim pracujemy. Dlatego też warto dostosować swoje stanowisko pracy, w taki sposób, aby cieszyło nasze oko i budowało miłą atmosferę (oczywiście o ile to możliwe). Wiele osób pracujących w biurze stawia w pobliżu, np. na biurku, zdjęcia z bliskimi lub inne przedmioty, które wywołują w nich radość. Warto w tej kwestii postawić też na rośliny – poprawiają one estetykę wnętrza i zapewniają komfort wizualny. Niektórzy z kolei nie potrafią pracować bez ulubionej muzyki, która napawa ich do działania i jest źródłem dobrego samopoczucia.

Zadbaj o work-life balance

Zagadnienie dobrego samopoczucia psychicznego w pracy nie istnieje także bez terminu work-life balance. Istotna jest świadomość tego, że aby móc faktycznie cieszyć się zdrowiem emocjonalnym w pracy, należy wyznaczyć wyraźną granicę między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Musimy nauczyć się asertywności oraz mówienia “nie” po godzinach pracy, kiedy nasz czas powinien być przeznaczony na odpoczynek i realizację zainteresowań. Nad tą kwestią w szczególności jednak powinny zastanowić się osoby, których praca wynosi na co dzień więcej niż podstawowe 8h. Jeśli zmagasz się z wypaleniem zawodowym i nieustannie towarzyszy Ci napięcie, być może warto pomyśleć o zmianie pracy? Niestety często zapominamy o tym, aby stawiać własne dobro i zdrowie psychiczne na pierwszym miejscu, co prowadzi ostatecznie do frustracji, a nawet problemów w życiu osobistym.

Zmień swoje nastawienie

Złe samopoczucie w pracy nierzadko też jest po prostu spowodowane naszym nieodpowiednim nastawieniem. To naturalne, że większość z nas nie lubi pracować, jednakże ciągłe utrzymywanie pesymistycznego podejścia nie sprawi, iż nagle poczujemy się lepiej. Wszystko zależy od nas samych. Do pracy powinniśmy przychodzić zmotywowani oraz pełni energii, aby móc jak najszybciej uporać się z powierzonymi zadaniami. Myślenie o tym, jak bardzo „nam się nie chce” nie poprawia sytuacji. Może warto też odnaleźć plusy swojej pracy i to na nich skupiać swoją uwagę, zamiast zadręczać się tym, czego nie jesteśmy w stanie zmienić? Pomóc powinna także perspektywa długoterminowa – to oczywiste, że nic nie przychodzi w mgnieniu oka, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Nie zawsze też będziemy posiadać dobry dzień, ale istotne jest to, aby złe samopoczucie nie towarzyszyło nam przez cały tydzień czy nawet miesiąc pracy. Nie bójmy się także szukać pomocy, jeśli faktycznie czujemy taką potrzebę. Wizyta u specjalisty nie jest ani niczym złym, ani powodem do wstydu, a może znacznie wpłynąć na nasze samopoczucie oraz nastawienie w pracy.

Choć początkowo poprawa samopoczucia psychicznego w miejscu pracy może wydawać się dla nas niemożliwa, to jednak dzięki zaangażowaniu oraz stosowaniu odpowiednich rozwiązań jesteśmy w stanie dokonać dużych zmian. Powinniśmy zatem pamiętać nie tylko o pozytywnym nastawieniu, ale także o budowaniu dobrych relacji ze współpracownikami, pielęgnowaniu swoich potrzeb czy zadbaniu o kwestię work-life balance. Dobre samopoczucie psychiczne to klucz do efektywnej i skutecznej pracy!