Każdy z nas zasługuje na chwilę przyjemności. Nawet w nawale codziennych obowiązków powinniśmy zadbać o to, by na moment się zatrzymać i odprężyć. Jest to konieczne do utrzymania zdrowej równowagi. Jak jednak o to zadbać, kiedy wydaje nam się, że nie mamy wystarczająco czasu na relaks? Poznaj nasze sposoby na self-care! 

Czym jest self-care?

Self-care to termin, który obejmuje szeroko pojmowane dbanie o samego siebie. Chodzi w tym o to, aby zrobić dla siebie coś miłego. Tyczy się to zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej. Powinniśmy zawsze znaleźć sobie chwilę na to, by zatroszczyć się o nasze ciało i psych

Dlaczego warto praktykować self-care? 

Nie ma wątpliwości, że wprowadzenie self-care do naszego życia i regularne je praktykowanie przyniesie nam wiele korzyści. Po pierwsze, w ten sposób zachowamy równowagę między pracą, a odpoczynkiem – osiągniemy tzw. work-life balance, które pomoże nam nie przekładać obowiązków na czas, który powinien być przeznaczony wyłącznie na odpoczynek.

Self-care to również forma połączenia się z wewnętrznym ja, zajrzenia w głąb siebie. Self-care umożliwia nam skupienie się w stu procentach na sobie, nawet jeśli tylko na kilka minut każdego dnia. W ten sposób możemy się więcej o sobie nauczyć, a do tego poznać i zrozumieć nasze potrzeby.

Self-care umożliwia zredukowanie stresu. Nawet gdy wydaje nam się, że życie nas przytłacza, moment self-care pozwoli nam zaczerpnąć oddechu, wyciszyć się i zrelaksować. Dzięki temu nauczymy się radzić z negatywnymi emocjami i napięciem. Jeśli zmagamy się z tymi rzeczami, koniecznie powinniśmy zacząć praktykować self-care.

Jest też prosta przyczyna, dla której tak lubimy self-care – to po prostu poprawia nasz humor. Zobaczenie ciekawego filmu, wykonanie maseczki na twarz czy przygotowanie ulubionej potrawy – te elementy znacznie polepszą nasze samopoczucie. Wraz z czasem zauważymy, że odnajdujemy szczęście nawet w najmniejszych rzeczach, co stanowi niezwykle cenną cechę.

Wieczorna rutyna 

Jednym z najlepszych sposobów na praktykowanie self-care jest wprowadzenie wieczornej rutyny. Wiele z nas w ciągu dnia nie ma czasu na to, by się zatrzymać – wieczór to jedyna okazja do tego, aby spędzić trochę czasu z samym sobą. Ważne, żeby w pełni to wykorzystać.

Wieczorna rutyna może składać się z różnych elementów. Miejmy jednak na uwadze, by były to rzeczy, które pomogą nam się zrelaksować. Świetnie sprawdzi się na przykład gorąca kąpiel, która działa zbawiennie nie tylko na nasz umysł, ale i ciało – napięcie z naszych mięśni zniknie, a skóra stanie się nawilżona i zadbana. Często na wieczór sięgamy po książkę – dobrze wybrać luźną, przyjemną powieść, którą będziemy czytać z zaciekawieniem, jednak nie zajmie ona naszych myśli w zły sposób.

W zbudowaniu klimatu zdecydowanie pomoże zapalenie świeczki o ulubionym zapachu. Ta drobna czynność sprawi nam przyjemność, a do tego pomoże się zrelaksować. Miły aromat wypełni naszą sypialnię i nada jej wyjątkowy nastrój. Stawiając na taki element, przełamiemy nudną, codzienną rutynę.

Pielęgnacja twarzy 

Jak zadbać o self-care?Nierzadko częścią wieczornej rutyny jest pielęgnacja twarzy. Wielu z nas właśnie wieczorem poświęca swojej skórze szczególną uwagę. Z pielęgnacji twarzy również możemy uczynić moment self-care. Sięgnijmy po wysokojakościowe, dobre produkty, które otulą naszą skórę. Możemy wykorzystać bogaty balsam do ciała o cudownym zapachu lub maseczkę na twarz, która odżywi i nawilży naszą cerę. Nie ma wątpliwości, że po tym poczujemy się jak nowo narodzeni!

Rozwijanie pasji

W self-care najbardziej liczą się nasze potrzeby. Jeśli niekoniecznie chcemy położyć się i zrelaksować, możemy wyegzekwować moment dla siebie w inny sposób. Dla wielu osób przyjemnością będzie rozwijanie pasji. Rysowanie, ćwiczenie, szydełkowanie, tworzenie – możliwości jest wiele. Rozwijanie zainteresowań pomoże nam pobudzić naszą kreatywność, a do tego też się odstresować. Poprzez zajęcie myśli czymś innym będziemy mogli skutecznie się wyciszyć i skupić jedynie na tym, co nas interesuje.

Medytacja

Jednym ze sposobów, który najbardziej pomoże nam się zrelaksować, ale i wejrzeć w głąb siebie, jest medytacja. Technika ta polega na zapanowaniu nad oddechem, dzięki któremu jesteśmy w stanie w pełni odprężyć nasze ciało. Medytację możemy wykonywać w ciszy lub przy dźwiękach spokojnej, nastrojowej muzyki. Moment takiego relaksu umożliwi nam zmniejszenie stresu i negatywnych emocji. Będziemy mogli w końcu odetchnąć i zapanować nad nerwami.

Medytacja wykonana wieczorną porą może pozytywnie wpłynąć na nasz sen. Kiedy pozbędziemy się niepokoju i lęków, zaśnięcie przyjdzie nam z łatwością, a nasz sen będzie o wiele bardziej komfortowy. Nie zapominajmy jednak o elementach, które jeszcze bardziej zwiększa naszą wygodę – kołdra syntetyczna otuli nas przyjemnym materiałem, ale nie przegrzeje. Znacząco wpłynie też na higienę naszego snu, tak jak topper na materac, który zminimalizuje rozwijanie się bakterii czy drobnoustrojów w naszym łóżku.

Self-care powinna odgrywać bardzo ważną rolę w naszym życiu. Nie rezygnujmy z niej, nawet jeśli jesteśmy zabiegani. Zdecydowanie lepiej jest zrelaksować się chociaż na moment, niż ryzykować złym samopoczuciem. Sposobów na self-care jest wiele – na pewno uda nam się wprowadzić któryś do naszej rutyny!