Wielu z nas zastanawia się, jak zwiększyć swój poziom energii czy efektywności w ciągu dnia. Najprostszym sposobem jest postawienie na zdrowy sen, czyli taki, po którym ran nucimy się wypoczęci i zregenerowani. Pozwala on nam na prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia, a wszystko z uwagi na fakt, iż odznacza się wysoką jakością, a także odpowiednią długością i głębokością. Na zdrowy sen może wpłynąć wiele czynników, w tym sposób aranżacji sypialni czy łóżka. Zatem, jak zadbać o spokojny sen?

Wystrój wnętrza a zdrowy sen

Sypialnia to miejsce, w którym możemy spokojnie wypocząć. W tym celu powinna spełniać kilka niezwykle ważnych kryteriów, a jednym z nich jest odpowiedni kolor, zarówno na ścianach, jak i w formie dodatków. Najlepiej sprawdzą się tutaj stonowane odcienie lub bardziej pastelowe róże, błękity czy zielenie. Wszystko z uwagi na fakt, iż są one w stanie wyciszyć nasze ciało, a tym samym ułatwić nam zasypianie. Opowiada za to możliwość korzystnego wpływająca na nasze zmysły, przez co już po paru chwilach możemy się odprężyć. Jednak, w jakim stylu urządzić sypialnię, aby spełnić wszystkie wymienione wyżej kryteria? Za najlepszy przykład posłużyć nam może styl skandynawski, klasyczny czy nowoczesnym. Wyróżniają się one dodatkowo elegancją, a przy tym są minimalistyczne – czyli jednym słowem idealne do każdej sypialni.

Dodatki a zdrowy sen

Dowiedz się jak zadbać o spokojny sen w sypialniDodatki to takie elementy wyposażenia sypialni, które nadają jej pazura. Pozwalają stworzyć unikalną aurę, przez co czujemy się w niej o wiele bardziej, jak w swoim domu, a nie na sklepowej wystawie. Wśród elementów dekoracyjnych, które pozwolą nam bardziej spersonalizować ot pomieszczenie, zalicza się wszelkiego rodzaju zdjęcia, figurki czy dodatki, które nawiązują do naszych zainteresować. Warto jednak zauważyć, że jedne elementy bardziej oddziałują na sen, a inne mniej. Do tych pozytywnie oddziałujących na jakość naszego wypoczynku zalicza się:

  • świece zapachowe i nebulizatory, emitujące olejki eteryczne, przez co o wiele szybciej możemy się zrelaksować i zasnąć,
  • zasłony i rolety, które nie wpuszczają światła słonecznego do pomieszczenia, zwłaszcza latem,
  • dywany, zwłaszcza zimą pozwala na izolowanie chłodnej podłogi od bosych stóp.

Wygodne łóżko a zdrowy sen

Samo łóżko obejmuje ramę, która zbudowana może być z różnego rodzaju materiałów. Zarówno drewno, jak i metal pięknie się zaprezentują, a nawet podkreślają wiele aranżacji, przez co są obecnie dość często wybierane. W końcu są też solidne i eleganckie. Jednak coraz większą uwagę przyciąga łóżko tapicerowane, które pokryte jest odpornym na ścieranie materiałem, który w każdej chwili możemy czyścić. Oprócz tego, poprzez szeroką gamę kolorystyczną, jesteśmy wsypywać do niemalże do każdej aranżacji! Oprócz odpowiedniego łóżka, warto również zastanowić się nad najlepszym wsparciem dla materaca. W tym celu służy właśnie stelaż. Jest to na co dzień niewidoczna konstrukcja, składająca się z drewnianych listewek, która jest w stanie zapewnić mu najlepsze wsparcie. W ten sposób zwiększa wentylację, a tym samym higieniczne warunki do wypoczywania. Co więcej, zwiększają żywotność, gwarantując przy tym komfortowy sen użytkownikowi.

Materace do spania a zdrowy sen

Niezaprzeczalnie, najważniejszym elementem wyposażenia każdego łóżka są materace do spania. To właśnie one są w stanie stworzyć najlepsze warunki do wypoczywania, w tym m.in. poprzez swoje antyalergiczne właściwości. Jednak to właśnie z uwagi na wyjątkową budowę są w stanie właściwe pełnić swoją funkcję, gdyż poprzez niemalże idealne dopasowania się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika, są w stanie zagwarantować zdrowy sen. Odpowiada za to właściwe wsparcie zarówno kręgosłupa, jak i całej sylwetki. Co więcej, w ten sposób nasze mięśnie mogą się zregenerować, a ciało po prostu odpocząć pod kątem fizycznym i psychicznym. Warto również zaznaczyć, że stabilizuje i wspiera kręgosłup, tym samym z zapobiegają pogłębianiu się schorzeń i wad postawy.

Poduszki i kołdry do spania a zdrowy sen

Oprócz materaca sypialnię należy wyposażyć w inne, ale równie ważne elementy. Pierwszym z nich są poduszki. Podobnie jak materac, odpowiadają one za zapewnienie właściwego wsparcia i stabilizacji, aczkolwiek jedynie górnym partiom ciała. Do nich zalicza się głowa, barki oraz kręgosłup w odcinku szyjnym. Standardowe modele do sypialni mają 70×80 cm i klasyczny, prostokątny kształt. Jednak w zależności od preferowanej pozycji do spania, może on ulec zmianie. Drugą kwestią są kołdry. To właśnie po nie sięgamy, aby móc się komfortowo otulić w czasie snu. Mimo to wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że na jakość i długość naszego wypoczynku wpływ ma także komfort termiczny, jaki może ona zapewnić. Sprawdza się to do tego, że kołdra zapobiega zarówno przegrzewaniu się ciała użytkownika, jak i nadmiernemu wychładzaniu. Z uwagi na to, warto wybrać odpowiedni pod kątem gramatury i klasy ciepła model. Natomiast rozmiar zależy od materaca, gdyż kołdra powinna być od niego o 20-40 cm szersza.

Akcesoria sypialniane a zdrowy sen

Oczywiście stelaż, poduszka czy kołdra to nie jedyne akcesoria sypialniane, które mają znaczący wpływ na jakość i komfort wypoczynku. Jak się okazuje, warto tutaj wspomnieć również o często zapomnianych produktach, takich jak:

  • pościel, czyli komplet poszewek na kołdrę i poduszkę, która zapewnia im ochronę przed zabrudzeniami, a także uszkodzeniami mechanicznymi,
  • prześcieradło, czyli płachta materiału zakładana na materac w celu zapobiegania zabrudzeniom,
  • ochraniacze na materac, czyli maty lub nakładki higieniczne, których rolą jest ochrona materaca przed zawilgoceniem, zabrudzeniem oraz zanieczyszczeniem.

W ostatnim czasie popularne stały się zabawki do usypiania, które poprzez emitowanie szumu, mogą ułatwić zasypianie dzieciom i dorosłym.

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że na sen przeznaczamy średnio aż ⅓ swojego życia, czyli około ośmiu godzin na dobę. Z uwagi na to, warto już dziś zadbać o najlepsze warunki do wypoczywania, czyli odpowiednio skomponowane łóżko i właściwe zaaranżowana sypialnia. Wówczas będziemy mieć pewność, że stworzyliśmy dogodne dla siebie lub naszej rodziny warunki do wypoczywania.

Przeczytaj także: