Społeczeństwo błędnie utwierdziło się w przekonaniu, że trądzik dotyczy tylko osób młodych – dzieci w okresie dojrzewania i nastolatków. Nie wiedzą, że problemy skórne mogą dotyczyć również osób, które swoje nastoletnie lata mają już dawno za sobą. Co ciekawe, trądzik pospolity jest najczęściej spotykaną chorobą skóry, która ma charakter przewlekły. Bardzo trudno go wyleczyć, a dodatkowo ma tendencję do pozostawiania blizn oraz przebarwień. Jakie są fakty dotyczące trądziku w wieku dorosłym? Jak się go pozbyć? Na co zwracać szczególną uwagę? Tego dowiesz się z poniższego artykułu, więc serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim!
Skąd się bierze trądzik?
Trądzik powstaje w trzech głównych etapach:
- W pierwszym etapie występuje zaburzony proces rogowacenia ujść mieszków włosowych, a to prowadzi z kolei do nadmiernego wytwarzania komórek skóry i ich szybkiego umierania. Te zrogowaciałe komórki, zamiast się złuszczać, to gromadzą się i zatykają mieszki włosowe. Tak właśnie powstają zaskórniki.
- Zatkane ujścia mieszków włosowych stwarzają warunki beztlenowe i umożliwiają namnażanie się bakterii. W tym samym czasie sebum, które nagromadziło się w okolicach zatkanego mieszka włosowego, powoduje jego powiększenie i pękanie jego ścianek. To z kolei prowadzi do zakażenia bakteryjnego skóry w okolicy zmiany. Tak właśnie rozwija się stan zapalny, który ma postać czerwonych i bolesnych krostek oraz grudek pojawiających się na powierzchni skóry.
- Ostatni etap to powstawanie trądziku. Polega on na tym, że wcześniej wspomniane grudki ze stanem zapalnym mogą się ze sobą połączyć i dzięki temu mogą powstać tzw. torbiele ropne. Kiedy trądzik jest długotrwały i przewlekły może prowadzić do powstawania na skórze różnych blizn oraz plamek.
Gdzie najczęściej występuje trądzik na ludzkim ciele?
Trądzik może występować w prawie każdym miejscu na ciele, a oto najczęstsze miejsca, gdzie może się rozwinąć:
- twarz
- plecy
- klatka piersiowa
- ramiona
- pośladki
Te partie ciała dotyczą najczęściej trądziku młodzieńczego, natomiast osoby dorosłe muszą się zmagać z nim na twarzy – najczęściej w okolicach żuchwy i bocznych partiach szyi.
Czy trądzik w wieku dorosłym różni się od tego występującego w okresie dorastania?
Trądzik w wieku dorosłym jest dość nową chorobą, która dotyka około 15% kobiet, które ukończyły 25 rok życia. Oczywiście zmiany skórne w wieku dojrzałym dotyczą również mężczyzn, choć jest to znacznie rzadsze. Jakie są cechy trądziku osób dorosłych?
- Zmiany skórne umiejscowione są najczęściej na twarzy, a dokładniej w strefie T, czyli na linii żuchwy, szyi i czasami za uszami.
- Trądzik u osób dorosłych najczęściej objawia się bolącymi i głęboko umiejscowionymi grudkami i twardymi krostkami. Zmiany te często pozostawiają blizny. Dodatkowo bardzo trudno je wycisnąć i są bolesne w dotyku.
- Częstotliwość zmian nie jest regularna. Mogą pojawić się okresy lepsze, gdzie wyprysków nie będzie prawie wcale oraz takie, gdzie zmiany zapalne będą nasilone. Najczęściej dotyczy to kobiet podczas miesiączki.
- Trądzik, który pojawia się w okresie dorosłości, może być spowodowany nawrotem choroby z czasów nastoletnich lub jeśli nie miało się go wcześniej – może być tzw. late onset, czyli “późny początek”.
- Jeszcze jedną cechą, która wyróżnia trądzik u dorosłych od tego, który pojawia się w wieku nastoletnim, jest to, że bardzo trudno go wyleczyć. Czasami całe leczenie trwa kilka lat, a i tak ostatecznie na cerze zostają blizny i przebarwienia. Trudności w leczeniu spowodowane są tym, że kobiety dorosłe bardziej stresują się swoim wyglądem, a to może tylko nasilić krosty. Dodatkowo już w okresie nastoletnim przez kolejne kilkanaście lat używają podkładów i innych kosmetyków, które mogą zatykać pory i prowadzić do pojawienia się trądziku.
Jak poradzić sobie z trądzikiem w okresie dorosłym?
W tym miejscu chcemy zaznaczyć, że skóra trądzikowa jest bardzo trudna w pielęgnacji i może reagować dodatkowymi wypryskami, jeśli dany kosmetyk jej nie podpasuje. Przede wszystkim unikaj gęstych i zatykających pory kosmetyków, tłustych kremów i olejków do twarzy. Te kosmetyki mogą jedynie zatkać Twoje pory i sprawić, że na skórze pojawią się nowe zmiany. Stosuj kosmetyki o lekkiej formule żelu lub emulsji. W cerze trądzikowej bardzo ważne jest oczyszczanie skóry, które powinno być dokładne i powolne. Istotne jest również głębsze oczyszczanie skóry, np. peelingiem enzymatycznym, który działa z pomocą kwasów. Kolejnym bardzo ważnym krokiem w walce w pozbyciu się trądziku jest unikanie wyciskania zmian, ponieważ może to pogorszyć stan cery. Ważne jest również używanie jednego ręcznika do twarzy lub stosowanie do osuszania cery jednorazowych ręczników papierowych. To sprawi, że Twoja cera będzie mniej narażona na różne bakterie.
Pamiętaj, że w walce z trądzikiem bardzo ważny jest również odpoczynek i optymalny sen. Dlatego zadbaj o ten aspekt swojego życia i kup idealny materac! Szczególnie polecamy materac Hilding Melody, który jest doskonałym wyborem dla osób z problemami kręgosłupa oraz dla seniorów. Więcej o różnych modelach materacy przeczytasz na tej stronie: www.hilding.pl. Serdecznie zapraszamy do jej odwiedzenia!