W stresujących sytuacjach jesteśmy tak przytłoczeni negatywnymi emocjami, że aż zapominamy o prawidłowym oddechu. Na skutek tego czujemy się jeszcze bardziej poddenerwowani i niespokojni. Okazuje się bowiem, że to, w jaki sposób oddychamy, ma na nas duży wpływ. Jeśli robimy to w odpowiedni sposób, może nam to pomóc szybko się zrelaksować. Dowiedz się, jak to zrobić!

Jaki związek ma oddech i stres?

Można stwierdzić, że oddech w pewien sposób odpowiada na nasze emocje. Na pewno sami zauważyliśmy, że podczas stresujących sytuacji, oddychamy szybciej i bardziej niespokojnie. Wtedy też przyspiesza nasze serce, a my odczuwamy silny niepokój. Stres powoduje wyrzut kortyzolu, który oddziałuje na całe nasze ciało, powodując, że powrót do normalnego stanu nie jest prosty. Z drugiej strony, kiedy jesteśmy zrelaksowani i odprężeni, oddech się uspokaja, a z mięśni znika napięcie. Możemy zaobserwować to podczas relaksu czy wykonywania innych, spokojnych, niewymagających czynności, takich jak czytanie. To wzajemne oddziaływanie wynika z więzi między oddechem a psychiką. Jeśli rozumiemy tę zależność, oznacza to, że potrafimy wykorzystywać moc świadomego oddechu. Dzięki temu możemy lepiej dotlenić nasz organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem. Sztuka prawidłowego oddychania pomaga również zachować jasność umysłu i wspaniałą zdolność koncentracji. Gdy jednak nie potrafimy pracować z oddechem, a do tego żyjemy w ciągłym stresie, na pewno odczujemy negatywne konsekwencje. W chwili zagrożenia lub niepokoju podświadomie sprawiamy, że nasz oddech się spłyca lub przyspiesza. Kiedy stres towarzyszy nam nieustannie, właśnie tak oddychamy przez większą ilość czasu. Odbija się to niekorzystnie na naszym zdrowiu. Brak umiejętności prawidłowego oddychania, a także zrelaksowania się, może doprowadzić do osłabienia organizmu, wzrostu ciśnienia tętniczego czy nagromadzenia napięcia w mięśniach. Widzimy więc, że oddech odgrywa istotną rolę w przypadku stres. Nie należy bagatelizować tej zależności. Może się okazać, że droga do pokonania stresu prowadzi właśnie przez ćwiczenia oddechowe.

Dla kogo ćwiczenia oddechowe?

Ćwiczenia oddechowe na zrelaksowanie sięNie ma wątpliwości, że poznanie ćwiczeń oddechowy nam się opłaci. Każdy z nas doświadcza różnych stresujących i nieprzyjemnych sytuacji, z którymi w pierwszej chwili może być ciężko sobie poradzić. Wtedy możemy wykorzystać ćwiczenia oddechowe. Będą one odpowiednie szczególnie dla tych osób, które na co dzień zmagają się z dużym stresem, na przykład z powodu wykonywania bardzo odpowiedzialnego zawodu. Techniki prawidłowego oddychania sprawdzą się również w walce z zaburzeniami lękowymi czy nerwicą. Opracowane są specjalne ćwiczenia, które w przypadku tych dolegliwości mogą znacząco pomóc. Ci, którzy doświadczają ataków paniki, zdecydowanie powinni nauczyć się sposobów na spokojny oddech. Takie ćwiczenia nierzadko wykorzystywane są również w innych dziedzinach, takich jak położnictwo czy fizjoterapia oddechowa.

Najlepsze ćwiczenia oddechowe

Istnieje wiele różnych technik oddechowych. Nie wszystkie będą pasować do każdej sytuacji, warto zatem znaleźć takie ćwiczenia, które pomogą nam w tym, z czym mamy problem. Jeśli miewamy ataki paniki i doświadczamy hiperwentylacji, wykonajmy oddech do zamkniętych dłoni. Polega on na utworzeniu koszyka z dłoni i przykrycia nim twarzy, dokładnie zasłaniając usta i nos. Następnie należy oddychać przez nos. W ten sposób możemy znormalizować poziom dwutlenku węgla podczas wymiany powietrza. Dobrze jest też znać metodę Buteyko, która również jest wykorzystywana w przypadkach nerwicy czy ataków paniki. Głównym zadaniem w tym ćwiczeniu jest jak najdłuższe powstrzymywanie się przed robieniem wdechu przez płuca. Dobrze jest wtedy oddychać płytko i tylko przez nos. To spowoduje, że do naszej krwi przedostanie się więcej dwutlenku węgla, a nasz oddech i bicie serca się uspokoją. Kiedy rano zależy nam na szybkim obudzeniu się, wtedy sprawdzi się całkiem inny oddech. Nazywany jest on oczyszczającym oddechem ognia i wymaga od nas zaangażowania. Aby go zastosować, trzeba położyć się w wygodnej pozycji z wyprostowanym kręgosłupem. Na początku zwróćmy uwagę na pogłębianie oddechu. Gdy już się to uda, przejdźmy do intensywnego, szybkiego oddychania. Włóżmy w to cały nasz wysiłek. Po upłynięciu dwóch sekund zatrzymajmy się i zróbmy ponownie głęboki oddech. Całość powtórzmy około dziesięciu razy. Dzięki temu poczujemy się ożywieni i pełni energii. Miejmy na uwadze, że znaczeniem oddechu zajmuje się głównie joga oddechowa. To wspaniała praktyka, która uczy mocy świadomego oddychania. Jedną z jej technik jest tzw. rebirthing, które pozwala na połączenie się ze swoją podświadomością poprzez spokojny, głęboki oddech. To uwalnia nas od negatywnych emocji i wspomnień, które wcześniej tłumiliśmy.

Jak odstresować się we własnym domu?

Ćwiczenia oddechowe mogą okazać się wielką pomocą w przypadku nagłych, nieprzyjemnych zdarzeń. Warto jednak pamiętać o tym, że możemy praktykować je też w zaciszu własnego domu. Nawet gdy czujemy się spokojnie, możemy spróbować poprawić nasz sposób oddychania. Dzięki temu nie tylko się odprężymy, ale także znacząco przyspieszymy proces zasypiania. Jeśli chcemy w pełni się zrelaksować, powinniśmy zadbać o to, aby otoczenie, w którym się znajdujemy, było komfortowe i przytulne. Wtedy na pewno poczujemy się tam lepiej oraz swobodniej, a do tego łatwiej będzie nam skupić się wyłącznie na oddechu. Coś, co zdecydowanie nam pomoże, to wygodna powierzchnia snu. Dobrze dopasowany materac zapewni prawidłowe podłoże naszemu kręgosłupowi, a do tego sprawi, że nasze mięśnie się rozluźnią. W ten sposób zdecydowanie prościej będzie nam uspokoić nasz oddech. Modele, które zapewnią nam ten efekt, możemy odnaleźć na stronie https://sleepinghouse.pl/. Możemy ponadto zainwestować w inne elementy, które zadbają o nasz komfort. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie posiada poduszka. Ona też musi być odpowiednio dopasowana, ponieważ inaczej może wywołać ból szyi czy drętwienie karku. Na pewno będziemy zadowoleni z takiej poduszki jak https://hilding.pl/produkt/poduszki/visco-mini/, która zagwarantuje nam idealne podłoże dla naszej głowy. O tym, jak jeszcze inaczej możemy się zrelaksować, przeczytamy na stronie https://portalkobiet.com.pl/.

Ćwiczenia oddechowe to przydatna rzecz, której powinna nauczyć się każda osoba zmagająca się ze stresem. Dzięki prostym technikom możemy się uspokoić i wyciszyć. Możemy wykonywać je w każdym miejscu, dzięki czemu niezależnie od tego, gdzie dopadnie nas stres, będziemy mieć sposób na to, aby przywrócić się do porządku!

Materiał partnera sleepinghouse.pl

Przeczytaj także: Poranne nawyki, które poprawią Twoje samopoczucie