Bez wątpienia jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. To miejsce, z którego korzysta wiele osób, nic dziwnego więc, że dużo się tam dzieje. Mowa o salonie, który stanowi serce naszego domu. Warto zatem urządzić go w odpowiedni sposób. Poznaj nasze rady, które ci w tym pomogą!

Jaki styl do salonu wybrać?

Niezależnie od tego, czy mamy dużą rodzinę, czy też mieszkamy w pojedynkę, salon to bardzo ważna przestrzeń, która powinna być dobrze urządzona. Spędzamy tam wolny czas, relaksujemy się, a także zapraszamy gości. Dobrze dopilnować, aby była to przestrzeń, w której z łatwością możemy się zarówno odprężyć, jak i dobrze bawić. Aby tak się stało, należy wybrać odpowiedni styl aranżacyjny, według którego będziemy tworzyć naszą przestrzeń. Do salonu najlepiej sprawdzą się ciekawe, oryginalne style, takie jak styl glamour, art-deco, hampton czy loftowy. Jeśli jednak zależy nam na bardziej delikatnym wydaniu, postawmy na minimalizm bądź rustykalizm. Pod wybrany styl powinniśmy dokupować pozostałe elementy i ozdoby.

Telewizor w salonie

Przedmiot, który bez wątpienia kojarzy nam się z salonem, to telewizor. To właśnie tam chętnie oglądamy nasze ulubione filmy czy seriale. Możemy zastanawiać się, jakie jest najlepsze miejsce na umieszczenie telewizora w salonie – najczęściej stawia się go na ścianie naprzeciwko sofy, tak abyśmy mogli przyglądać się ekranowi z wygodnej pozycji. Uważajmy jednak, aby nie znalazł się za blisko okna, ponieważ wtedy promienie słoneczne mogą padać na powierzchnię ekranu i zaburzać obraz. Instalując telewizor, musimy liczyć się z obecnością kabli – dobrze jednak je uporządkować w specjalnych pudłach bądź schować do szuflad, aby nie zawadzały.

Przydatne dodatki

Urządzasz salon? Oto kilka przydatnych radNie bez powodu istnieje powiedzenie mówiące o tym, że diabeł tkwi w szczegółach. Potwierdzeniem tego jest właśnie salon, w którym wprowadzenie dodatków i drobiazgów jest jak najbardziej wskazane. Dzięki temu możemy spowodować, że nasza przestrzeń stanie się ciekawsza i bardziej oryginalna. Świetnie sprawdzą się koce do salonu o różnych kolorach, które będziemy mogli zarzucić na sofę, aby nie była zbyt monochromatyczna. Nie zapominajmy też o rzeźbach czy wazach, które wspaniale wypełnią przestrzeń. W tym wypadku również koniecznie postawmy na nietypowe barwy. Do stworzenia klimatu przydadzą się woski zapachowe, które będziemy mogli użyć, aby wprowadzić do naszego salonu piękny aromat.

Wybór sofy

Tak jak w sypialni głównym elementem jest materac, tak w salonie kluczowy przedmiot to sofa. Jest to rzecz, na którą zwracamy uwagę tuż po przekroczeniu progu. Nierzadko możemy dostrzec tam postawny, okazały mebel, który zajmuje znaczną część pomieszczenia. Warto jednak mieć na uwadze to, że jeśli chcemy wywrzeć wrażenie, nie musimy wybrać największej sofy – wystarczy postawić na taką, która będzie pasować do reszty pomieszczenia. W ten sposób zyskamy ciekawy element, dzięki któremu zyskamy spójną całość.

Wybierając sofę, powinniśmy kierować się nie tylko jej walorami estetycznymi, ale i funkcjonalnością. Skoro już się na nią decydujemy, dobrze, aby była w stanie pomieścić domowników bądź naszych gości. Należy zatem wziąć pod uwagę to, ile osób będzie na niej siedzieć – od tego będzie zależał rozmiar, na jaki się zdecydujemy. Jeśli wiemy, że tylko my będziemy z niej korzystać, inwestowanie w duży i efektowny model może okazać się marnotrawstwem przestrzeni, zwłaszcza jeśli nasz salon nie ma zbyt dużej powierzchni. Warto zastanowić się również nad tym, czy potrzebna będzie nam funkcja spania.

Przyjrzawszy się wszystkim praktycznym aspektom, możemy przejść do wystroju wnętrz. Jaka sofa będzie pasowała do naszego stylu aranżacyjnego? Chcemy postawić na coś neutralnego i uniwersalnego, czy może kanapa będzie elementem zaskoczenia w naszym salonie? Odpowiedzmy sobie na te pytania. Inny mebel sprawdzi się do minimalistycznego wnętrza – tam natrafimy na stonowane, delikatne barwy – a inny do stylu glamour, gdzie możemy zaszaleć i wybrać na przykład ekstrawagancką sofę obitą skórą. Miejmy na uwadze, że może być to cenny dodatek, który uzupełni w naszym wystroju to, czego w nim brakowało.

Nie pozwólmy jednak, aby doszło do sytuacji, w której bardziej przejmujemy się naszą sofą niż materacem – to on gwarantuje nam odpowiedni wypoczynek. Z tego względu nie powinniśmy też decydować się na spanie w salonie, bowiem nigdzie tak nie wypoczniemy niż, jak na odpowiednio dobranym materacu. Jeśli przed zakupem nowego produktu weźmiemy pod uwagę nasze potrzeby i preferencje, możemy być pewni, że nasz wypoczynek będzie udany.

Urządzanie salonu wcale nie musi być wyzwaniem. Możemy uczynić z tego świetną zabawę, ponieważ to pomieszczenie pozwala nam na zabawę kolorami i dekoracjami. Dajmy się ponieść wyobraźni, a na pewno stworzymy przestrzeń, która jest intrygująca i ciekawa – tam wspaniale będzie nam się spędzało czas!