Zdrowy sen to w dzisiejszych czasach niezwykle ważna kwestia. Wpływa on nie tylko na prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia, ale także umożliwia prawidłową regenerację ciała oraz odpowiada za dobre samopoczucie. Istnieje wiele czynników, które zakłócają zdrowy wypoczynek, a jednym z nich jest alergia. Zatem, czym ona jest oraz jak można zadbać o wysokiej jakości wypoczynek?

Czym jest alergia? 

Na pewno nie raz słyszeliśmy o alergii, jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, czym ona tak naprawdę jest? Uczulenie, inaczej alergia polega na nadmiernej oraz nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego na występujące w naszym otoczeniu substancje, określane jako alergeny. Są one obce dla organizmu, jednak w normalnych warunkach powinny być ignorowane. Mechanizm reakcji jest następujący:

  • do organizmu dostaje się alergen, który jest rozpoznawany przez komórki dendrytyczne,
  • zostaje on zaprezentowany limfocytom T,
  • limfocyty T pobudzają limfocyty B do produkcji przeciwciał IgE,
  • IgE łączą się z komórkami tucznymi,
  • następuje wydzielanie histaminy i innych substancji przyczyniających się m.in. do rozszerzenia naczyń krwionośnych.

Alergię można rozpoznać po kilku objawach. Do nich zalicza się wodnisty kata, salwy kichania, zatkany nos, zaczerwienione lub łzawiące oczy i kaszel. Wystąpienie tych objawów utrudnia nie tylko prawidłowe funkcjonowanie, ale także wypoczynek.

Jak zadbać o zdrowy sen alergika?Jak stworzyć idealne łóżko dla alergika? 

Urządzając sypialnię dla alergika, a uwadze trzeba mieć kilka ważnych kwestii. Dotyczą one przede wszystkim właściwe skomponowanego łóżka, gdyż to właśnie w nim spędzamy kilka godzin dziennie. Zatem, jakie produkty do spania wybrać, aby móc się spokojnie wyspać?

Po pierwsze – materac

Dla alergików dedykuje się przede wszystkim materace lateksowe. Są to modele, które w swoim wnętrzu zawierają piankę lateksową, zbudowaną syntetycznego lateksu i naturalnego mleczka kauczukowego w zmiennych proporcjach. Są to materiały w pełni antyalergiczne, gwarantujące higieniczne środowisko snu nie wchłaniają kurzu oraz chroniące przed bakteriami czy też grzybami.

Po drugie – poduszka

Sam materac nie zagwarantuje nam komfortowego wypoczynku. Oznacza to, że warto tutaj również zainwestować w wysokiej jakości poduszkę do spania. Modele dostępne na rynku różnią się między sobą rozmiarem oraz rodzajem wypełnienia. Dla alergików najlepszym rozwiązaniem będzie poduszka syntetyczna. Jest to produkt odznaczający się trwałością, miękkością oraz odpornością na odkształcenia. Co więcej, gwarantuje optymalną cyrkulację powietrza, tym samym zapobiegając gromadzeniu się alergenów.

 Po trzecie – kołdra

Dobra kołdra powinna przede wszystkim wyróżniać się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Dzięki temu latem nasz organizm nie będzie się przegrzewał, a zimą – wychłodzić. Ponadto liczy się tutaj rodzaj wypełnienia. W przypadku alergików najlepszym rozwiązaniem będzie kołdra syntetyczna, która oprócz tego, że wyróżnia się optymalną cyrkulacją powietrza, to jest łatwa do utrzymania w czystości.

Po czwarte – pościel 

Ostatnim aspektem komfortowego łóżka alergika jest pościel. Na rynku znajdziemy produkty na bazie naturalnych, nieuczulających oraz nie gromadzących alergenów materiałów. Do nich zalicza się m.in. len, jedwab czy bawełnę egipską. Innym aspektem jest jej odpowiednie dopasowanie stylu i aranżacji sypialni. Kolorowa pościel świetnie nada wnętrzu charakteru, a poprzez odpowiednie dopasowanie barw, może korzystnie wpłynąć na jakość wypoczynku.

Co jeszcze wpływa na sen alergika? 

Łóżko to pierwszy element wyposażenia sypialni alergika, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Jednak nie tylko ono wpływa na jakość i długość wypoczynku. Jak się okazuje to, jak zaaranżujemy sypialnię oraz na jakie dodatki postawimy, również w bezpośredni sposób wpływa na sen. Zatem, co warto mieć na uwadze?

  • dodatki – mowa tutaj przede wszystkim o przedmiotach, które gromadzą kurz, czyli wszelkiego rodzaju ozdoby na półkach. Decydujmy się na takie rozwiązania, z których można szybko usunąć kurz,
  • tekstylia – dywany, zasłony czy koce zaliczane są do tekstyliów, które gromadzą alergeny. Z uwagi na to, warto dość często je prać lub po prostu z nich zrezygnować,
  • rośliny – to właśnie one wpływają na klimat i jakość powietrza w sypialni. Stawiamy głównie na rośliny produkujące tlen w nocy, takie jak storczyk, bluszcz czy aloes.

Alergia utrudnia prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia, obniżają naszą wydajność oraz pogarsza samopoczucie. Wszystko to z uwagi na objawy, takie jak łzawiące oczy czy ciągły katar. Z uwagi na to, warto już dziś zadbać o komfort w czasie snu i zainwestować w antyalergiczne akcesoria sypialniane!