Nastoletnie dzieci bywają irytujące, jednak z czasem zaczyna nam doskwierać fakt, iż oddalają się od nas. Utrata kontaktu wiąże się z tym, że nie słyszymy już tyle szczegółów odnośnie ich dnia czy znajomych, co w wielu z nas wzbudza niepokój. Jednak okres dorastania wcale nie musi kończyć się zrywaniem więzi między dzieckiem a rodzicem! Jak się okazuje, istnieje wiele sposobów na jej odbudowanie i wzmocnienie. Zatem o czym warto pamiętać na co dzień w relacjach ze swoim nastoletnim dzieckiem?

Mówmy, że je kochamy

Wiele problemów z więzią z nastolatkiem wynika z tego, że za rzadko mówimy im “kocham cię”. Tak naprawdę dziecko niezależnie od swojego wieku lubi słyszeć, te słowa, gdyż wiążą się one z bezwarunkowym wsparciem z naszej strony oraz akceptacją.

Przytulajmy

Swoją miłość możemy również pokazać poprzez przytulanie. Jest to gest wsparcia, zwłaszcza w ciężkich dla dziecka chwilach. Oprócz tego świetnie sprawdza się, gdy nastolatek może nam się pochwalić swoimi osiągnięciami w szkole czy życiu! Taki kontakt z pewnością pozwoli nam na poprawę relacji, gdyż okażemy dziecku wsparcie.

Całujmy w zależności od sytuacji

Małe dzieci uwielbiają być całowane w policzek czy główkę. Jednak z czasem gest ten zanika, gdyż nastolatek czuje się po prostu skrępowany. Pamiętajmy jednak, że w najcięższych chwilach, takich jak zawód miłosny czy porażka w szkole, kiedy nasze dziecko płacze, to nie ma nic lepszego, niż przytulenie, miłe słowa i buziak, np. w czoło.

Na czym polega budowanie więzi z nastolatkiem?Proponujmy wsparcie w ulubionych aktywnościach

Zainteresowania zmieniają się wraz z czasem. Często nastolatkowie wybierają aktywności, które dla nas – rodziców są niezrozumiałe. Jednak nie ma nic lepszego na zbudowanie solidnej więzi, niż wspieranie w ulubionych aktywnościach. A kto wie, może i my się czegoś nauczymy? W końcu dzisiejsza młodzież szybko nabywa różnych umiejętności!

Porozmawiamy z nim po szkole

Nie ma nic gorszego, niż olanie dziecka, gdy wraca ze szkoły. Okres dorastania jest pełen sprzecznych emocji, które najczęściej wynikają z relacji z rówieśnikami. Posłuchajmy zatem o tym, co się działo na lekcjach, na przerwie czy na mieście!

Zadbajmy o odpowiednio urządzony pokój

Choć byśmy chcieli, aby nasza pociecha nigdy nie dorastała, to w końcu czeka nas nieuniknione. Wiąże się to m.in. z remontem pokoju. Chcąc poprawić swoje relacje z nastolatkiem, pozwólmy mu na stworzenie idealnej przestrzeni, w którym będą znajdować się gadżety, meble i inne elementy, wspierające jego pasje. Ważny jest również wygodny materac piankowy, który zagwarantuje spokojny i komfortowy sen.

Zapytajmy o spędzony dzień

Nasze dziecko wychodzi coraz częściej na miasto, do znajomych, na randkę czy na imprezę. Nie bójmy się zatem porozmawiać o tym, co się działo, jak było oraz czy wszystko mu się podobało. Okazanie zainteresowanie z pewnością dobrze wpłynie na naszą więź.

Jedzmy z nim przynajmniej jeden posiłek dziennie

Często zdarza się, że w ciągu dnia nasze grafiki się zgrywają. Zagrajmy jednak o to, aby znaleźć w ciągu dnia, choć chwile na jeden wspólny posiłek. W tym czasie możemy wymienić się informacjami, pochwalić się czy dowiedzieć czegoś nowego!

Planujemy wspólne wakacje

Gdy dziecko dorasta, zaczyna pragnąć kontroli nad swoim życiem na tyle, na ile jest to możliwe. Planując wspólne wakacje, uwzględnimy zdanie nastolatka odnośnie zakupów, posiłków, atrakcji czy noclegu. W ten sposób pokażemy, że liczymy się z jego zdaniem.

Zaprośmy do swojego świata

Jako dorośli, mamy zupełnie inne obowiązki niż nasze dziecko. Jednak nie zapominajmy o tym, że wkrótce ono również będzie dorosłe. Zaprośmy zatem do swojego świata i przeprowadźmy przez wszystkie – trudne i łatwe rzeczy! Później będzie nam wdzięczne!

Akceptujemy wszystkie emocje

W wieku nastoletnim dziecko przeżywa wiele sprzecznych emocji, które pojawiają się i znikają. Pamiętajmy, że to przede wszystkim wina burzy hormonów, dlatego postarajmy się to zrozumieć.

Spędzajmy czas z każdym dzieckiem osobno

Mając więcej, niż jedno dziecko pamiętajmy o tym, aby spędzać czas z każdym nastolatkiem osobno. Wystarczy spacer czy wspólna rozmowa przy kawie! W ten sposób każde dziecko poczuje się przez nas kochane i wspierane.

Nie dążymy do tego, aby mieć idealne dzieci i być idealnym rodzicem

Nikt z nas nie jest idealny i nie możemy wymagać od dziecka bycia idealnym. Należy pozwolić nastolatkowi być sobą, popełniać własne błędy oraz iść własną ścieżką. My również nie jesteśmy doskonali, ale najważniejsze, żeby się starać!

Wielu rodziców boi się o swoją więź z dzieckiem, kiedy zaczyna dorastać. Niestety, czasem nasz relacje zanikają lub psują się. Własne dlatego warto wiedzieć, jak je skutecznie odbudować i pomóc dziecku w prawidłowym rozwoju! W końcu dobre relacje z rodzicami często wpływają na dorosłe życie.

Przeczytaj także: