Aranżacja sypialni to sytuacja, w której jednocześnie cieszymy się na zmianę wnętrza pomieszczenia i stresujemy, czy aby na pewno każdy element będzie dobrze dopasowany. Warto w całym tym procesie postawić przede wszystkim na wybór dobrego materaca – powinien być wysokiej jakości i odpowiadać naszym potrzebom czy preferencjom. Do dylematów wielu użytkowników materacy do spania należy decyzja pomiędzy produktem lateksowym a piankowym. Jak wybrać odpowiedni materac? Czym cechują się podane powyżej rodzaje? Rozwiewamy wątpliwości!

Jak dobrać materac?

Podejmując decyzję odnośnie zakupu nowego materaca, warto mieć na uwadze kilka podstawowych danych o potencjalnym użytkowniku, a mianowicie jego wiek, wagę oraz wzrost. To pozwoli na ustalenie stopnia twardości podłoża do spania – inny będzie dla osoby ważącej 40 kg, a inny dla osoby, której waga to 80 kg. Co więcej, należy uwzględnić przeznaczenie materaca do łóżka, czyli to, czy będzie służył jednej osobie, czy może dwojgu partnerów. Do dwuosobowych podłoży najczęściej polecane są modele, które niwelują ryzyko falowania w trakcie nocy, by żaden ruch nie zbudził jednego z partnerów podczas snu. Wiek również pozwala na dobranie odpowiedniego podłoża ze względu na to, że inny produkt sprawdzi się seniorom, a inny – dzieciom. Dlatego tych kilka podstawowych informacji to coś, od czego powinno się zacząć wybór materaca do spania.

Materac lateksowy czy piankowy - czym się kierować?Materac piankowy – dla kogo?

Najczęściej kupowanymi podłożami do polskich sypialni są materace piankowe. Dla kogo będą odpowiednie? Przede wszystkim dla tych, którzy preferują dość miękkie łóżko. Wówczas świetnie sprawdzi się jeden z innowacyjnych rodzajów, jakim jest model termoelastyczny. Materac ten cechuje się wysoką elastycznością i gęstością, dzięki czemu dopasowuje się idealnie do śpiącej osoby. Dodatkowo reaguje na temperaturę ciała użytkownika, jeszcze szczelniej otulając go i dając wrażenie “zapadania się”, które pozwala odczuć jeszcze stabilniejsze wsparcie dla pleców i sylwetki. Podobnym modelem są podłoża wysokoelastyczne, które – razem z termoelastycznymi – tworzą najbardziej innowacyjne produkty piankowe do spania istniejące aktualnie na rynku.

Co cechuje materac lateksowy?

Kolejnym rodzajem produktów, na które warto zwrócić uwagę, są materace lateksowe. Czym różnią się od modeli piankowych? Otóż przede wszystkim materiałem, z którego są wykonane. Materace z lateksu zawierają naturalne mleczko kauczukowe, na które należy zwrócić szczególną uwagę w składzie produktu. To od niego zależy, czy podłoże jest wysokiej jakości i spełni nasze wymagania na kilka kolejnych lat. Lateks wykazuje właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, dzięki czemu świetnie sprawdza się w pokojach alergików. Co więcej, te materace do łóżka cechują się odpornością na zniszczenia, w tym wszelkiego rodzaju odkształcenia, dlatego będą inwestycją na dłużej, bez konieczności zbyt szybkiej wymiany na nowy produkt. Są też nieco twardsze od podłoży piankowych.

Podczas wyboru materaca należy kierować się przede wszystkim swoimi potrzebami oraz preferencjami. Nawet jeśli wszystkie źródła mówią nam, że potrzebujemy twardego materaca, ale preferujemy spanie na miękkim, warto znaleźć kompromis w tym rozwiązaniu i wybrać podłoże średnio twarde.