Królik miniaturka to urocze, niewielkie zwierzątko, które przez wiele osób uznawane jest za doskonałego kompana do zabaw – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Zastanawiasz się nad tym czy jest to dobry kandydat na nowego członka Twojej rodziny? Poznaj najważniejsze fakty dotyczące królików miniaturek i sprawdź, jak przygotować dom na przybycie nowego pupila.
Czego potrzebuje królik miniaturka?
Króliki to zwierzęta stadne. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zakup dwóch osobników tej samej płci. Najłatwiej połączyć króliki jeśli są młode – wówczas mamy pewność, że się ze sobą porozumieją. Warto pamiętać o tym, że są to dość lękliwe i nerwowe zwierzęta. Dlatego o ich potrzebach należy pomyśleć już na etapie przewiezienia go do domu. Jakich zasad warto przestrzegać, aby pupil mógł się zaaklimatyzować w nowym miejscu bez nadmiernego stresu?
- Przede wszystkim po umieszczeniu w klatce zapewnij królikowi wodę i jedzenie, ale nie wchodź z nim w żadne interakcje. Zostaw go przynajmniej na 24 godziny, aby mógł oswoić się w nowej przestrzeni.
- Unikaj hałasu i nadmiaru osób w pobliżu klatki królika. W kolejnych dniach stopniowo oswajaj go z zapachem domowników i kiedy będzie na to gotowy – wypuść go z klatki.
- Nie warto spieszyć się z głaskaniem królika. Trzeba dać mu na aklimatyzację tyle czasu, ile potrzebuje. Poświęcaj mu wystarczająco dużo uwagi, ale z rozwagą i umiarem! Wówczas królik stanie się łagodny i odważny.
Królik domowy – podstawy żywienia
Podstawą diety królika miniaturki jest siano. Powinno stanowić 80% dziennej dawki kalorycznej. Aromatyczne siano można kupić w sklepach zoologicznych. Jeśli mieszkasz na wsi i masz dużo miejsca do przechowywania – wybierz kostki siana z pobliskiego gospodarstwa. W ten sposób dużo zaoszczędzisz. Jest to cenny element diety ze względu na dużą zawartość włókien fibrynowych, które efektywnie regulują przemianę materii.
Jeśli chcesz dostarczyć królikowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych, uwzględnij w diecie zioła, warzywa, owoce, minerały oraz olej sojowy. Ulubione przysmaki to m.in. buraki czerwone, papryka, seler, marchew, pietruszka, cukinia, jabłko czy malina. Sprawdź, co smakuje Twojemu uszatemu przyjacielowi i dodawaj jego ulubione owoce i warzywa do codziennych porcji siana.
Ważne jest podawania zwierzakowi twardych przysmaków, które sprawią, że zęby trzonowe będą się ścierały. W przeciwnym razie może dojść do zaostrzenia zębów i ich skrzywienia. Na dłuższą metę prowadzi to do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Pojawiają się ropnie, infekcje, a także bolesne wady zgryzu. Możesz do diety włączyć zioła regulujące metabolizm, wzmacniające odporność, a także poprawiające stan skóry i sierści. Sprawdzi się lucerna, jarmuż, mniszek lekarski czy babka szerokolistna.
Królik, a inne zwierzęta domowe
Wiele osób zastanawia się nad posiadaniem królika, ale ma wątpliwości dotyczące tego, czy nowy pupil dogada się z psem lub kotem. Warto pamiętać o tym, że jest to możliwe, ale wymaga sporo pracy. Decydując się na połączenie zwierząt różnych gatunków w jednym domu, pamiętaj o tym, że psa i kota trzeba nauczyć niegonienia królika. Najłatwiej zrobić to wówczas, gdy wszystkie zwierzęta są młode. Jednak możliwe jest również przyzwyczajenie dorosłych kotów i psów do królika.
Nawet jeśli wydaje się, że sytuacja w domu jest w pełni bezpieczna, warto stosować zasadę ograniczonego zaufania. Zarówno zabawy królika z psem, jak i z kotem mogą przerodzić się w niebezpieczną bójkę. Kluczowa jest kontrola właściciela oraz zachowywanie należytego poziomu ostrożności.
Jak przygotować dom na przybycie królika?
Przed przyjazdem królika koniecznie przygotuj dla niego całą wyprawkę. Wszelkie niezbędne elementy znajdziesz w sklepach zoologicznych w większych miastach, takich jak Chorzów. Będziesz potrzebować klatki – im większa, tym lepsza. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się kojec, który zapewni królikom większą i bardziej komfortową przestrzeń. Jest to dobre rozwiązanie ze względu na to, że króliki szybko uczą się higieny i chętnie załatwiają się do kuwety. Zaleca się wypuszczanie zwierzaków poza klatkę na minimum dwie godziny w ciągu dnia.
W klatce potrzebne będą akcesoria. Wśród nich należy wyróżnić poidełko, paśnik i miski. Najłatwiej zadbać o elementy szklane i ceramiczne. Dodatkowo są one dość ciężkie i królik ich nie wywróci. Warto umieścić w klatce także domek, który będzie miejscem relaksu i wypoczynku.
Weź pod uwagę to, że przyjęcie pod swój dach zwierzaka wiąże się z koniecznością zmiany przyzwyczajeń dotyczących sprzątania. Ma to szczególne znaczenie wówczas, gdy chcesz, aby królik mieszkał w Twojej sypialni. Jego obecność w tym pomieszczeniu zwiększy ilość kurzu i drobnoustrojów, które mogą Ci zakłócać sen. Koniecznie przeanalizuj to, czy wyposażenie pomieszczenie pozwala Ci na regularne i szybkie sprzątanie. Jeśli nie – zainwestuj w nowe wyposażenie sypialniane. Sprawdź kiedy wybrać łóżko specjalne i zorientuj się jaki materac najłatwiej utrzymać w czystości. Pamiętaj o tym, aby wszystkie materiały nadawały się do prania i regularnego czyszczenia. Spanie w jednym pokoju z ukochanym pupilem może być wspaniałe, jednak na pierwszym miejscu musisz postawić swoje zdrowie.
Królik może stać się pełnoprawnym członkiem rodziny, który polubi swoich opiekunów i będzie chętnie wchodził z nimi w interakcje. Jednak zanim zdecydujesz się na jego przygarnięcie pod swój dach, koniecznie poznaj podstawy prawidłowej opieki nad królikiem miniaturką. Brak zaspokojenia potrzeb sprawi, że pupil będzie po prostu nieszczęśliwy. A tego nie chciałby żaden właściciel!