Miejmy na uwadze to, że nie tylko komfort i wygoda są czynnikami, które oddziałują na jakość naszego snu. Równie istotny aspekt, o którym wiele osób zapomina, to higiena snu. To, czy śpimy na czystej i świeżej powierzchni może znacząco wpłynąć na to, jak się wyśpimy. Sprawdź, jak poprawić higienę snu!

Czym skutkuje zaniedbanie higieny?

Nie ma wątpliwości, że higiena w sypialni to istotny czynnik, który odgrywa ważną rolę w kwestii naszego wypoczynku. Jeśli nie troszczymy się o ten aspekt, musimy liczyć się z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami. Zaniedbanie tego aspektu może doprowadzić do takich skutków jak:

  • Pogorszenie jakości snu – spanie w nieprzyjemnych, złych warunkach spowoduje, że jakość naszego snu znacznie spadnie. Trudniej będzie nam zasnąć, a do tego częściej będziemy budzić się w nocy, ponieważ nie będziemy umieli znaleźć pozycji, w której czulibyśmy się komfortowo. Kiedy rano już wstaniemy, okaże się, że wcale nie jesteśmy wyspani, a energii nam brakuje.
  • Problemy ze snem – jeśli wspomniana wyżej sytuacja będzie się powtarzać, może okazać się, że wytworzymy problemy ze snem, które na długo utrudnią nam normalny wypoczynek. Zaburzenie naszego rytmu dobowego może doprowadzić do bezsenności, której leczenie wcale nie jest łatwe.
  • Problemy z cerą – negatywne konsekwencje braku higieny poczujemy nie tylko wewnątrz, ale będziemy mogli przekonać się o nich i na zewnątrz. Zobaczymy to na przykładzie naszej cery, która bez wątpienia pokryje się wypryskami i pryszczami. Wynika to z tego, że śpiąc, przykładamy twarz bezpośrednio do poszewki poduszki. Kiedy poszewka jest brudna, wszystkie zanieczyszczenia i zabrudzenia przechodzą na naszą skórę.
  • Nasilenie się alergii – zaniedbanie czystość może okazać się bardzo ryzykowne dla alergika. Powodem jest fakt, że na skutek niesprzątania w pomieszczeniu zgromadzi się duża ilość kurzu i roztoczy, które nierzadko stanowią przyczynę pojawienia się reakcji alergicznej. Jeśli będziemy spać w takich okolicznościach, może okazać się, że objawy alergii nie będą chciały zniknąć.
  • Rozwój zanieczyszczeń – nie powinno nas dziwić to, że gdy nie zatroszczymy się o czyste pomieszczenie, będą rozwijały się tam liczne bakterie i zanieczyszczenia. Zwróćmy uwagę szczególnie na nasze łóżko. Każdej nocy nasze ciało generuje różne płyny, a do tego gubi naskórek. Te elementy zachęcają roztocza do rozwijania się w naszej pościeli. Taka sytuacja jest niekorzystne nie tylko dla alergików – każdy z nas może z tego powodu zmagać się z takimi dolegliwościami jak zatkany nos, ból głowy czy problemy z gardłem.

Widzimy, że rola higieny pod żadnym pozorem nie powinniśmy bagatelizować. Oddziałuje ona nie tylko na jakość i komfort naszego snu, ale i na nasze samopoczucie. Brak dbania o higienę doprowadzi do tego, że budząc się, nasze samopoczucie będzie słabe, a my ciągle będziemy czuli się niewyspani i zmęczeni. Taka długotrwała sytuacja może doprowadzić do tego, że ogólny komfort naszego życia spadnie.

Co pomoże nam zachować higienę w sypialni?

Higiena w sypialniChcąc mieć pewność, że nasza sypialnia będzie uporządkowanym i czystym miejscem, warto zainwestować w rzeczy, które pomogą utrzymać nam prawidłową higienę snu. Duże znaczenie będą miały posiadane przez nas artykuły sypialniane. Należy pamiętać o tym, że to, z jakiego są materiału, również oddziałuje na poziom naszej higieny.

W przypadku pościeli i poszewek na poduszki sięgnijmy po produkty wykonane ze sprawdzonych, naturalnych materiałów. Mimo że mogą mieć one większą cenę, charakteryzują się wspaniałą jakością, dzięki której z pewnością będziemy zadowoleni z zakupu. Wspaniale sprawdzą się artykuły wykonane z bawełny, która jest przyjemna w dotyku i przewiewna. Równie dobrym wyborem będzie jedwab bądź len. Są to materiały, które gwarantują dobrą cyrkulację powietrza. Jest to szalenie istotny czynnik, ponieważ dzięki temu nie musimy obawiać się przegrzania w nawet wyjątkowo ciepłe dni. Przewiew powietrza spowoduje ponadto, że będziemy się znacznie mniej pocić w ciągu nocy. Właśnie ten aspekt wpłynie pozytywnie na naszą higienę – jeśli tkanina sprawi, że nie będzie gromadziła się w niej wilgoć, ograniczymy też ilość zanieczyszczeń i bakterii, które mogłyby się w niej rozwijać. Ta cecha będzie szczególna dla alergików, dla których rozwój zanieczyszczeń czy roztoczy jest szczególnie niezdrowy.

Miejmy na uwadze to, że nie wystarczy wybrać odpowiednią pościel, aby zawsze cieszyć się czystością. Musimy pamiętać o tym, aby regularnie dawać ją do prania. Optymalny czas, w jakim możemy korzystać z danego produktu, to około dwa tygodnie. Jeśli jednak wiemy, że intensywnie się pocimy lub mamy pupila, który lubi wskakiwać nam do łóżka i zostawiać tam swoją sierść, będziemy musieli robić pranie nawet co tydzień lub wtedy, gdy zauważymy, że nasza pościel tego potrzebuje.

Z pewnością zdajemy sobie sprawę, że materac jest bardzo ważnym elementem w naszej sypialni. Musi być odpowiednio dopasowany, abyśmy mogli dobrze się wyspać. Zwróćmy uwagę jednak jeszcze na inny aspekt – to, czy pomoże nam zachować higienę snu, a także to, czy jest łatwy w czyszczeniu. Jeśli zależy nam właśnie na tych czynnikach, materac piankowy będzie pasował idealnie. Ofertę takich materacy znajdziesz tutaj: https://sleepinghouse.pl/17-materace-piankowe. Wynika to z tego, że jego struktura jest oddychająca i przewiewna. Mimo tego wciąż warto zainwestować w specjalny ochraniacz na materac, dzięki któremu zapobiegniemy powstawaniu zanieczyszczeń czy zniszczeń na powierzchni materaca. Sprawdzi się też nakładka higieniczna, która utrzyma nasze podłoże snu w jak najlepszej kondycji. Są to elementy, które z łatwością możemy wrzucić do pralki i wyprać. Dzięki temu możemy przez cały czas cieszyć się świeżością i czystością.

Higiena snu to coś, o co powinien dbać każdy. Warto jednak pamiętać o tym, że są przypadki, w których ten aspekt jest jeszcze ważniejszy. Mowa tu o alergikach, dla których nieodpowiednie środowisko snu może przyczynić się do wywołania reakcji alergicznej. O regularnym czyszczeniu nie mogą zapominać też właściciele psów lub kotów. Zwierzęta zostawiają sierść i bakterie, które następnie zostają na naszej pościeli.

Dbanie o higienę w sypialni powinno wejść nam w nawyk. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się komfortowym snem, który sprawi, że będziemy wypoczęci i pełni energii. Zyska również na tym nasze zdrowie. Zainwestujmy w takie elementy, które pomogą nam utrzymać higienę snu, a to zdecydowanie wpłynie korzystnie na nasze życie!

Przeczytaj także: Komfortowy sen? Postaw na materac 100×200 i poznaj ranking 9 produktów