Kobiecy okres jest nie tylko samym okresem – często niestety okazuje się być szeregiem innych dolegliwości zdrowotnych, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jedną z nich, a zarazem jednym z najbardziej wstydliwych problemów, jest biegunka. Intensywna praca jelit przed miesiączką oraz w czasie jej trwania to powszechna przypadłość, ale mimo wszystko wciąż stanowi dodatkowy dyskomfort dla kobiety. W tym artykule odpowiemy na pytanie, dlaczego biegunka występuje w trakcie okresu i jakie czynniki na to wpływają.
Jakie objawy towarzyszą biegunce?
Biegunka to objaw polegający na zwiększonej częstotliwości wypróżnień o konsystencji płynnej lub półpłynnej. Stanowi ona częsty objaw chorobowy, ale może również występować przed kobiecym okresem lub w jego pierwszych dniach. Szacuje się, że problem ten dotyczy około 37% miesiączkujących pań. Poza częstymi wizytami w toalecie może im również towarzyszyć stan ogólnego osłabienia. Pojawiają się mdłości, kurczowe bóle brzucha, a nawet podwyższona temperatura ciała. Wiele kobiet doświadcza także uczucia wzdęcia oraz pełności w jamie brzusznej, co zmusza je właśnie do częstego korzystania z toalety. Objawy te potęgują dyskomfort i sprawiają, że naturalny okres staje się wręcz koszmarem. Co więcej, mogą występować jeszcze przed miesiączką lub pojawić się dopiero w jej pierwszym dniu.
Biegunka przed okresem: dlaczego się pojawia?
Biegunka przed okresem jest zaliczana do zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jej występowanie jest zatem uzasadnione intensywną pracą hormonów, a dokładnie progesteronu, który pobudza pracę jelit, powodując ich kurczliwość. Przed okresem dochodzi do wzmożonej aktywności, a nawet nadmiernej produkcji estrogenów odpowiedzialnych z kolei za niższy poziom progesteronów w drugiej fazie cyklu. Dodatkowo pobudzają one organizm do wydzielania wazopresyny oraz aldosteronu, które zatrzymują sód i wodę. Dlatego też kobiety zmagają się z uczuciem rozpierania brzucha tuż przed miesiączką. Oprócz tego na biegunkę może mieć wpływ kurczliwość macicy, która przygotowuje się do procesu oczyszczania lub już go rozpoczęła. Jednakże prostaglandyny, czyli substancje chemiczne wydzielane przez organizm przy skurczach macicy, oddziałują także na mięśnie gładkie w jelitach. Gdy ich poziom jest wysoki, praca jelit przyspiesza, co skutkuje właśnie bólami brzucha oraz biegunką. Tego typu objawy są więc naturalnym efektem zmian hormonalnych, choć ich intensywność może się różnić u każdej kobiety. Warto obserwować nasilenie biegunki czy skurczów, aby móc wykluczyć inne problemy jelitowe.
O czym świadczy biegunka w trakcie okresu?
Biegunka może mieć miejsce nie tylko w trakcie PMS-u, ale również w pierwszych dniach faktycznego okresu. W tym przypadku bywa objawem zespołu bolesnego miesiączkowania. Tutaj ponownie wskazuje się na nadmierną czynność skurczową macicy oraz wzmożoną syntezę prostaglandyn. Warto wiedzieć, że cykl menstruacyjny jest ściśle powiązany z układem pokarmowym. Wahania hormonalne mają zatem bezpośredni wpływ na to, jak często odwiedzamy toaletę. Niekiedy jednak biegunka może być wynikiem nieprawidłowości anatomicznych żeńskiego układu rozrodczego, czemu towarzyszy również nierzadko ból brzucha i w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Inną możliwością jest stan zapalny jajników, któremu z kolei wtóruje gorączka oraz ogólne osłabienie. W większości przypadków “na szczęście” częste wizyty w łazience są spowodowane zmianami hormonalnymi w ciele kobiety – jednodniowa biegunka nie powinna więc nas niepokoić, a raczej informować, że organizm robi to, co do niego należy.
W trakcie okresu warto dodatkowo pamiętać o odpowiedniej regeneracji – wówczas sprawdzi się komfortowy materac ze strony abcsnu.pl/20-materace-wysokoelastyczne lub sklepu stacjonarnego z akcesoriami sypialnianymi w Chorzów. Wysokiej jakości sen powinien być integralnym elementem codzienności każdej kobiety!
Jak radzić sobie z biegunką podczas okresu?
Nie ma co ukrywać, że biegunka towarzysząca miesiączce nie należy do najprzyjemniejszych objawów. Dlatego też wiele kobiet szuka sposobów na to, aby sobie ulżyć w tej problematycznej sytuacji. Najprostszym rozwiązaniem wydają się oczywiście być środki o działaniu rozkurczowym i przeciwbiegunkowym. Mogą one zmniejszyć intensywność biegunki, a tym samym częstotliwość korzystania z toalety. Jednakże przy tym nie należy zapominać o odstawieniu produktów spożywczych, które działają przeczyszczająco na nasz organizm. Warto w pierwszej kolejności zrezygnować z kofeiny, czyli kawy oraz czarnej czy zielonej herbaty. Nadmiar soli, cukru i alkoholu także może przynieść niepożądane rezultaty. W diecie kobiety w czasie miesiączki równie kluczowe staje się nawodnienie, gdyż biegunka powoduję utratę wody z organizmu, który z drugiej strony jest już osłabiony ze względu na upływ krwi. Picie dużej ilości płynów pozwoli osiągnąć równowagę i może mieć nawet działanie łagodzące na przewód pokarmowy. Wprowadzenie do diety produktów bogatych w błonnik również będzie dość istotne. O swoją dietę kobieta powinna zadbać już na początku drugiej połowy cyklu, aby mieć jak największy wpływ na zmniejszenie objawów PMS-u oraz okresu. Świetnie sprawdzają się tutaj m.in. suszone owoce, takie jak śliwki, które zawierają 7 razy więcej błonnika niż te świeże. Oprócz tego, aby ograniczyć intensywność biegunki, pomocne może być unikanie czynników stresogennych. Negatywne uczucia, np. niepokój czy właśnie stres, mogą rozregulować pracę naszego żołądka, a tym samym wywoływać ból, zaparcia i biegunkę. Jeżeli chcemy skuteczniej radzić sobie z tego typu emocjami, powinniśmy stawiać na aktywność fizyczną, która jest wręcz wskazana w czasie napięcia miesiączkowego oraz samego okresu (oczywiście o ile nie jest on obarczony dużym bólem fizycznym). Ruch to nasz przyjaciel – warto rozważyć takie formy jak joga, pilates czy lekkie ćwiczenia na świeżym powietrzu. Nikt nie zmusza nas do wyciskania siódmych potów na siłowni, gdzie dodatkowo możemy czuć się mało komfortowo, ćwicząc wśród innych osób.
Kiedy należy się niepokoić?
Każda kobieta powinna wiedzieć, że każde ciało jest inne i może inaczej reagować na zmiany hormonalne. Największy problem pojawia się jednak wtedy, gdy objawy miesiączki są na tyle nieznośne i dokuczliwe, iż nie potrafimy normalnie funkcjonować, a nawet “zwijamy się” z bólu. Biegunka w czasie okresu raczej nie powinna być powodem do niepokoju, lecz warto skonsultować się z lekarzem, jeśli występują znaczące komplikacje, również w postaci silnych skurczów brzucha, wymiotów czy gorączki. Powodem do niepokoju jest też oczywiście sytuacja, w której biegunka utrzymuje się dłuższy czas i nie przechodzi po jednym lub dwóch dniach. Warto obserwować swoje “toaletowe zwyczaje”, aby w razie takiej potrzeby, móc szybko umówić się na wizytę do ginekologa.
Biegunka w czasie okresu jest zjawiskiem stosunkowo powszechnym i wynika głównie ze zmian hormonalnych, które wpływają na funkcjonowanie jelit. Choć bywa niekomfortowa, istnieje wiele sposobów, by złagodzić jej objawy. Dbanie o dietę, odpowiednie nawodnienie oraz unikanie stresu może pomóc przetrwać ten czas z mniejszym dyskomfortem. Jeżeli jednak objawy się nasilają, nie obawiajmy się skonsultować swojego problemu z lekarzem.
Przeczytaj także: Co oznacza sen o pieniądzach?